Stawiają na tańsze oświetlenie LED

Portugalska Coimbra chce być pierwszym na świecie miastem oświetlonym lampami LED. Miasto ma oszczędzać dzięki temu co najmniej 70 proc. dotychczasowych wydatków na oświetlenie.

Stawiają na tańsze oświetlenie LED   PiccoloNamek / CC 3.0 Diody elektroluminescencyjne Zmiana tradycyjnego oświetlenia na żarówki LED, wykorzystujące diody elektroluminescencyjne, wdrażana jest w Coimbrze we współpracy z uczonymi z miejscowego uniwersytetu. Za kontrolę wdrażania projektu i związanych z nim wydatków odpowiedzialni są pracownicy z Wydziału Systemów i Robotyki portugalskiej uczelni.

Jak poinformował Carlos Patrao z uniwersytetu w Coimbrze, proces przejścia tego liczącego ponad 143 tys. mieszkańców miasta na oświetlenie ledowe ukończony zostanie najpóźniej do 2015 r. Łącznie zostanie tam zainstalowanych 35 tys. lamp LED.

Władze portugalskiego miasta spodziewają się, że dzięki pilotażowemu projektowi już w przyszłym roku budżet Coimbry zaoszczędzi 70 proc. kwoty, którą dotychczas ratusz wydawał na oświetlenie miejskie.

"Oszczędności systemu LED wobec tradycyjnego oświetlenia płyną z długiej żywotności jego diod. Średnio wytrzymują one podczas eksploatacji 50 tys. godzin, czyli od pięciu do ośmiu razy więcej niż standardowe żarówki w miejskich lampach" - dodał Carlos Patrao.

Jak ujawnił ratusz w Coimbrze, za wymianę oświetlenia w mieście odpowiedzialne są bezpośrednio portugalskie spółki Intelligent Sensing Anywhere (ISA) oraz Manuel Rodrigues Gouveia (MRG).

Pierwsze prace nad zastosowaniem lamp LED do oświetlenia miejskiego w Portugalii zostały zapoczątkowane w 2011 r. w Arraiolos, w dystrykcie Evora. Objęły one jedynie zabytkowe centrum tej 8-tysięcznej miejscowości.

Szacuje się, że wydatki na oświetlenie miejskie w większości portugalskich gmin sięgają 50 proc. wartości lokalnego budżetu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • ll
    06.02.2014 08:43
    Z naszego podwórka: Bydgoszcz zamierza w tym i kolejnym roku wymienić 85% lamp ulicznych na LED. Szacowane są oszczędności rzędu 40%, a dodatkowo zniknie problem przepalonych lamp
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.