Delfiny w Bałtyku

W archipelagu w okolicach szwedzkiej Karlskrony, dokąd przypływają promy z Polski, kajakarze zaobserwowali delfiny. Według naukowców coraz cieplejsze wody Morza Bałtyckiego stają się atrakcyjne dla tych ssaków.

Dwa wynurzające się delfiny - jeden z nich duży, drugi mniejszy - zostały nagrane przez duńskich kajakarzy. Walenie towarzyszyły przez dłuższy czas grupie podczas wycieczki, aż do portu w Jaernavik pod Karlskroną. Opublikowany przez Duńczyków film w serwisie YouTube szybko zdobył popularność.

"Bardzo trudno było nagrać delfiny, gdyż lubią one pływać przed kajakami, więc tylko kilka razy udało nam się uchwycić je na filmie" - opowiadał autor nagrania Frede Jensen.

Wcześniej o wizycie delfinów w archipelagu Karlskrony doniósł inny świadek. Ssaki pojawiły się w pobliżu wyspy Verkoe, gdzie cumują przypływające z Gdyni promy Stena Line.

Według zoologa z Uniwersytetu w Linkoepingu, Matsa Amundina, delfiny prawdopodobnie zawędrowały do Karlskrony, poszukując pożywienia. Mogły wpłynąć do Morza Bałtyckiego z Oceanu Atlantyckiego (w okolicach Szkocji), podążając za ławicą śledzi.

Jak podkreśla naukowiec, w związku z ociepleniem wód Bałtyku, wizyty tych waleni będą coraz częstsze. Dotychczas delfiny bardzo rzadko spotykane były na tym obszarze.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RÓŻNE, SZWECJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.