Noble z chemii za badania dot. naprawy DNA

Nagrodzeni Noblem z chemii uczeni poznali mechanizmy naprawiania uszkodzeń DNA przez komórki. W ten sposób przyczynili się też do zrozumienia mechanizmów rozwoju nowotworów, które są efektem zaburzeń procesów naprawy - wynika z uzasadnienia Komitetu Noblowskiego.

Zgodnie z ogłoszoną w środę w Sztokholmie decyzją Komitetu Nagroda Nobla w dziedzinie chemii trafi do trzech badaczy.

Jednym z nich jest Szwed Tomas Lindahl (ur. w 1938 r.), który odkrył proces tzw. naprawy DNA przez wycinanie zasady (ang. base excision repair). Jest profesorem chemii medycznej i fizycznej, emerytowanym dyrektorem Cancer Research UK w Clare Hall Laboratory w Hertfordshire (Wielka Brytania).

Kolejny noblista to Amerykanin Paul Modrich (ur. w 1946 r.), który poznał proces tzw. naprawy niesparowanych zasad DNA (ang. mismatch repair). Pracuje w Howard Hughes Medical Institute, jest też profesorem w Duke University School of Medicine (Durham, USA).

Trzeci z noblistów - Aziz Sancar (ur. w 1946 r.) - jest obywatelem Turcji i USA. Zbadał on proces naprawy DNA przez wycinanie nukeotydu (ang. nucleotide excision repair). Jest profesorem biochemii i biofizyki na University of North Carolina School of Medicine (Chapel Hill, USA).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama