Chińczycy muszą sięgać głębiej

Ponad 80 proc. chińskich wód gruntowych wydobywanych ze stosunkowo płytkich studni nie nadaje się do picia ze względu na zanieczyszczenia - ostrzega w opublikowanym we wtorek raporcie resort gospodarki wodnej. Do analizy wykorzystano próbki z 2,1 tys. miejsc.

Badania przeprowadzono w styczniu br. - podkreśla chiński resort. W raporcie zwrócono uwagę, że woda z 32,9 proc. próbek nadaje się tylko do wykorzystania w przemyśle i rolnictwie. Natomiast 47,3 proc. nie nadaje się do picia przez ludzi w żadnej postaci. Żadna z próbek nie okazała się nieskazitelna, jednak podkreślono, że najlepsza jakość wody jest w okolicach Pekinu.

Mimo tych wyników ministerstwo gospodarki wodnej podkreśla, że woda wykorzystywana na obszarach miejskich jest bezpieczna, ponieważ pochodzi ze specjalnych zbiorników, głębokich ujęć oraz rzek. "Ogólnie jakość wody pitnej jest dobra" - mówił dziennikarzom na konferencji prasowej przedstawiciel resortu Czen Mingzhong.

Komentując publikację chińskich władz organizacja Greenpeace nazwała dokument "kolejnym jaskrawym ostrzeżeniem postępującego zanieczyszczenia wód gruntowych w Chinach". Zaapelowała jednocześnie do władz w Pekinie o podjęcie natychmiastowych działań w celu zwalczenia tego problemu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.