W Rzymie powstaje pierwsza stacja metra, która będzie zarazem zabytkiem archeologicznym. W trakcie budowy nowej stacji przy już uruchomionej trzeciej linii w pobliżu Koloseum odkryto ruiny starożytnych koszar, które postanowiono zachować i wyeksponować.
Początkowo sądzono, że odnalezienie w trakcie robót na głębokości 9 metrów antycznych murów z II wieku przy stacji Amba Aradam-Ipponio na trasie między bazyliką świętego Jana na Lateranie a Koloseum uniemożliwi prace budowlane lub znacznie je opóźni.
Ostatecznie w porozumieniu z urzędem nadzoru nad zabytkami Wiecznego Miasta dyrekcja kolejki podziemnej postanowiła zrealizować archeologiczną stację, która będzie nową atrakcją turystyczną.
To będzie coś znacznie więcej niż stacja i muzeum w jednym - zapewniono w poniedziałek w Rzymie w trakcie prezentacji planu tej wyjątkowej inwestycji. Imponujące według archeologów ruiny koszar z czasów cesarza Hadriana zostaną zintegrowane z nowoczesną strukturą.
Trzecia linia metra w stolicy Włoch została uruchomiona w 2014 roku po 10 latach budowy. Obecnie na jej trasie powstają kolejne stacje.
Zaburzenia równowagi mikrobioty mogą skutkować nie tylko problemami trawiennymi.
Węglan wapnia tworzy się zarówno na powierzchni drzewa, jak i wewnątrz struktur drewna.
Klucz do spowolnienia zegara biologicznego może kryć się w codziennych wyborach.
Dotychczas załoga wykonała już niemal 230 okrążeń wokół Ziemi
O nowym ustaleniu naukowców z Korei informuje pismo "Metabolism".