ME: W sprzedaży będzie jedynie węgiel, który spełni normy jakościowe

Sprzedawca będzie musiał informować konsumenta o jakości i sortymencie sprzedawanego węgla, a do obrotu nie będzie można wprowadzać tzw. niesortu oraz węgla niespełniającego norm jakościowych - to cel nowego prawa, który ma m.in. przyczynić się do lepszej jakości powietrza w Polsce.

Mariusz Kozłowski poinformował w środę PAP, że w przyszłym tygodniu pakiet rozwiązań dotyczących jakości paliw stałych zostanie skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Jak wyjaśnił, chodzi o projekt noweli ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz rozporządzenia w sprawie: wymagań jakościowych dla paliw stałych, sposobu pobierania próbek paliw stałych, metod badania jakości paliw stałych. Kozłowski dodał, że nowe przepisy "zawierają kryteria klasyfikujące węgiel do poszczególnych grup sortymentowych, także ze względu na właściwości chemiczne tj. m.in. zawartość siarki, kaloryczność, zawartość części lotnych".

Przedstawiciel ministerstwa podkreślił, że celem noweli nie jest wyeliminowanie węgla z obrotu, ale uporządkowanie tego rynku.

"Zgodnie z przepisami sprzedawca węgla będzie miał obowiązek poinformowania konsumenta o jakości i sortymencie sprzedawanego produktu. Do obrotu nie będzie można wprowadzać tzw. niesortu oraz węgli niespełniających wymagań jakościowych" - wyjaśnił Kozłowski.

O wprowadzenie norm jakości paliw od dawna apelują organizacje społeczne i ekologiczne, które upatrują w złej jakości węglu - jakim Polacy palą w kotłach - jedną z przyczyn powstawania smogu. Nowe przepisy mają też wyrównać szanse polskiego górnictwa wobec dotowanego węgla importowanego spoza Unii Europejskiej, ograniczyć napływ do Polski węgla niesortowanego, czyli zobligować rosyjskich dostawców to tego, by napływający do Polski węgiel był wcześniej poddawany sortowaniu.

Z Rosji napływa do Polski głównie węgiel niesortowany, zawierający zarówno miały, jak i węgiel lepszych gatunków, tzw. gruby i średni, o wyższej wartości energetycznej. Jest on sortowany w Polsce. Po przesortowaniu, miały, stanowiące z reguły 30-40 proc. całości, są sprzedawane po niższych cenach, natomiast tzw. węgiel gruby i średni o dobrych parametrach trafia do ciepłowni i na rynek komunalny.

Kozłowski poinformował, że na obecnym etapie procesu legislacyjnego "nie można jednoznacznie wskazać terminu wejścia w życie przepisów". "Po zakończeniu prac nad przez Ministerstwo Energii projekt zostanie przekazany do prac sejmowych" - zaznaczył przedstawiciel resortu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  11.01.2017 18:03
  Jeszcze jedno. Dlaczego pod materiałem o smogu w Krakowie komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych? Ktoś się boi prawdy? Jakby takie rozwiązania jak planowane normy jakościowe dla węgla wprowadzono zamiast zakazu palenia drewnem i węglem w Krakowie to uzyskano by poprawę bez krzywdzenia ludzi. Ale nie spełniono by żądań lobby gazowego, którego reprezentantem stały się niektóre media, niestety także publiczne

  Od moderatora
  Niech się pan w polityce komentarzowej redakcji mutacyjnych nie dopatruje zaraz próby ukrywania prawdy. Wystarczyłoby się zalogować i można by napisać, nie? I kto właściwie coś chce tutaj ukrywać?
 • Gość
  11.01.2017 20:27
  Do 2001 roku w Polsce nie można było sprzedawać miału. Likwidacja tych przepisów to główny powód fatalnego stanu powietrza jaki mamy dzisiaj. Jeśli rządowi uda się wrócić do stanu sprzed 2001, będzie to pierwsze naprawdę konkretne antysmogowe działanie od wielu kadencji i jestem przekonany, że pozytywny skutek odczujemy w bardzo krótkim czasie. Żeby normy były skuteczne muszą dotyczyć sprzedaży, nie tylko użycia. Małopolska chce wprowadzić zakaz palenia miałem, jednak takie przepisy są bardzo trudne do wyegzekwowania. Wymagają bowiem kontroli w milionach gospodarstw domowych. Zakaz sprzedaży miału można wyegzekwować łatwo, gdyż liczba podmiotów które wprowadzają węgiel na rynek jest mała (kopalnie i importerzy).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.