Internet czy telefon?

Nasz kraj cały czas stoi na węglu – coraz mniej na swoim, coraz bardziej na rosyjskim. Każdy kolejny rok to kolejny rekord.

Kupujemy coraz więcej tego surowca, choć nasza gospodarka miała się uniezależniać od wschodnich dostawców. Po latach starań i inwestycji potrzebujemy coraz mniej rosyjskiego gazu, w coraz większym stopniu uzależniamy się jednak od rosyjskiego węgla.

Polski węgiel jest drogi (także z powodu wysokiego opodatkowania) i bywa złej jakości. Rosjanie mają natomiast węgiel o każdych parametrach, więc kupujemy go na potęgę, przy okazji emitując do atmosfery wszystko to, co wpływa na zmianę klimatu. Świat nauki nie ma już dzisiaj wątpliwości, że spalanie paliw kopalnych podgrzewa atmosferę. Może więc nie róbmy tego?

Łatwo powiedzieć, ale jak zrobić? To nie tylko problem Polski. Statystyczny Niemiec emituje do atmosfery dużo więcej CO2 niż statystyczny Polak. Tyle tylko że niemiecka gospodarka jest o wiele większa niż nasza. Trudno mi sobie wyobrazić powrót do węgla. Nawet gdyby do tego doszło, dla naszego kraju oznaczałoby to coraz większe uzależnienie się od węgla z importu. Chyba że w końcu zaczniemy baczniej przyglądać się nowoczesnym technologiom.

Zielona energia? Mam z nią zawsze kłopot, bo wbrew pozorom nie wszystko, co zielone, takie rzeczywiście jest.

Energia jądrowa? Uważam, że jest opcją, ale drogą, która spłaci się za wiele, wiele lat. Czy jest opłacalna? Może nie ma wyjścia?

Energetyka przyszłości będzie inna niż ta, którą stosujemy obecnie, także pod względem struktury: nie duże bloki, ale sieć małych producentów – w tym domów z panelami na dachu czy wiatraków w miejscach, w których wystarczająco mocno wieje. To elektrownie wodne, ale też geotermia – tam, gdzie warto się do niej wwiercać. To oczywiście także dobre połączenia z sąsiadami, a na terenach rolniczych – biogazownie. Energetyka przyszłości ma przypominać internet, a nasza, niestety, wciąż przypomina sieć telefoniczną z dużymi centralami. Czasami centralami, w których telefonistki łączą międzymiastowe połączenia ręcznie. Pomijając dyskusje o klimacie i ociepleniu, im szybciej przełączymy się na łącza internetowe, tym lepiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FELIETONY, NAUKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg