Warto zwrócić uwagę na codzienne przyzwyczajenia, które mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Jak poprzez drobne zmiany w zachowaniu i poruszaniu się uniknąć dokuczliwych skurczów, bólu pleców czy karku, podpowiada rehabilitant Tomasz Pyzik.
4. Mycie włosów i zębów
Osoby, które rano myją w pośpiechu włosy, powinny robić to pod prysznicem, w pozycji stojącej. Schylanie się nad umywalką czy mycie włosów nad wanną bardzo źle oddziałuje na nasz kręgosłup. Dochodzi do przeciążeń i naprężeń, które mogą w dalszej perspektywie prowadzić do bolesnych dolegliwości. Także w przypadku mycia zębów istnieje odpowiednia technika, która pozwala wyeliminować kłopotliwe dla naszego kręgosłupa schylanie. To technika na dwa kubki: myjemy zęby, a następnie płuczemy jamę ustną, nabierając wody z jednego kubka i wypluwając do drugiego. Całość wykonujemy w wyprostowanej pozycji.
5. Pozycja stojąca
Stojąc (np. w kościele), dobrze jest rozłożyć ciężar ciała na obie nogi. Najlepiej stanąć na lekko rozszerzonych nogach i kontrolować postawę. W ten sposób nie męczymy się tak szybko. W przeciwieństwie do sytuacji, gdy wspieramy się na jednej nodze czy opieramy ją o coś.
6. Podnoszenie przedmiotów
Siły, które działają na nasz kręgosłup, potrafią go mocno obciążyć w zależności od kąta naszego nachylenia w stosunku do podłogi. Do tego doliczyć musimy jeszcze ciężar przedmiotu, który podnosimy. Przy sporym przechyleniu obciążenie to na niektóre partie kręgosłupa może wynosić nawet tonę. W związku z tym najbezpieczniej jest podnosić coś z podłogi przy wyprostowanych plecach, kucając. Wtedy obciążone są nasze nogi, stworzone do takiej pracy.
7. Codzienna gimnastyka i oddech
Bardzo ważna jest codzienna gimnastyka. Nie musi być intensywna i czasochłonna. Wystarczy porcja prostych ćwiczeń, aby zachować dobrą formę. Z rana bardziej sprawdzą się ćwiczenia rozciągające typu stretching, w ciągu dnia czy wieczorem – ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha czy pośladków. Zamiast klasycznych brzuszków, powtarzanych wielokrotnie, wystarczy wykonać serię krótkich ćwiczeń napinających i wzmacniających mięśnie brzucha. Kolejnym ważnym elementem przy wysiłku typu wchodzenie po schodach jest kontrolowanie oddechu. Po pierwsze – wdech musimy wykonywać nosem, a wydech – ustami. Pracujące mięśnie otrzymują wtedy odpowiednią dawkę tlenu i dobrze pracują. Prawidłowe i głębokie oddychanie zapewnia nam też odpowiednie dotlenienie organizmu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ok. 2,1 mln. nigeryjskich dzieci nie otrzymało ani jednej rutynowej dawki szczepień ochronnych.
13 proc. przypadków Alzheimera można przypisać brakowi aktywności fizycznej.
Setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur
Kurczaka w kawałkach, o teksturze mięsa, można hodować w laboratorium
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.