Finlandia: Zbudują reaktory nuklearne

Parlament Finlandii zatwierdził w czwartek budowę do 2020 roku dwóch nowych reaktorów nuklearnych przez fińską grupę kapitałową TVO i koncern Fennovoima, zgodnie z propozycjami centroprawicowego rządu Mattiego Vanhanena, który ustąpił przed dwoma tygodniami.

Za budową reaktora przez Fennovoimę było 121 deputowanych, 71 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Projekt TVO otrzymał poparcie 120 parlamentarzystów, przy 72 głosach sprzeciwu i dwóch osobach wstrzymujących się od głosu.

Przeciwko budowie obu reaktorów głosowali Zieloni.

Finlandia posiada już cztery reaktory nuklearne, które powstały w latach 70. Obecnie w południowo-zachodniej części kraju powstaje reaktor EPR nowej generacji. Realizatorem projektu jest francuska spółka państwowa Areva i niemiecki koncern Siemens. Budowa jest opóźniona o trzy lata z powodu wadliwych materiałów i problemów konstrukcyjnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.