Peru: Odnaleziono ludzkie szczątki z VII wieku

Naukowcy prowadzący prace konserwacyjne w indiańskiej fortecy Kuelap w Peru odkryli pochodzące z VII w. n.e. szczątki 79 ludzi - informuje serwis internetowy Latin American Herald Tribune.

Forteca Kuelap została zbudowana w ok. 1000 r. n.e. na górskim grzbiecie na krawędzi Doliny Utcubamba w północnej części Peru przez przedstawicieli indiańskiej kultury Chachapoyas.

Państwo stworzone przez Chachapoyas istniało na terenach dzisiejszego regionu Amazonas w Peru w okresie od ok. VIII w. do połowy XV w., kiedy Inkowie podbili ziemie Chachapoya, a ludność przesiedlili w różne strony inkaskiego imperium.

Jak poinformował Alfredo Narvaez, kierujący pracami konserwacyjnymi w ruinach Kuelap, podczas prac przy jednym z fragmentów kamiennego muru budowli, wewnątrz muru odnalezione zostały szczątki 79 osób, które prawdopodobnie zostały tu przeniesione z ich pierwotnych miejsc pochówku.

Według Narvaeza, budowniczowie fortecy mogli przenieść szczątki swoich przodków z rodzinnych stron do Kuelap i ponownie je pochować w budowanej przez siebie konstrukcji.

Taki zwyczaj był rozpowszechniony w czasach prekolumbijskich na terenach Peru, a budowa Kuelap - ze względu na monumentalne rozmiary - wymagała udziału ludzi pochodzących nawet z odległych stron.

To może wyjaśniać - zdaniem ekspertów - dlaczego w budowli wzniesionej w ok. 1000 r. n.e. odnalezione zostały ludzkie szczątki z VII i VIII w. n.e.

Większość odnalezionych kości należy do osób dorosłych, ale mogą być wśród nich też szczątki osób młodocianych. Szczegółowe badania kości zostaną przeprowadzone za kilka miesięcy.

Jak poinformował Narvaez, prace konserwacyjne - przewidziane w 35 sekcjach fortecy - zostały ukończone już na terenie nieco ponad połowy zagrożonego obszaru.

Forteca Kuelap ma około 600 metrów długości i 110 metrów szerokości, jej mury mają miejscami 19 metrów wysokości, a na jej terenie znajdują się pozostałości około 400 budynków.

Mimo monumentalnych rozmiarów, kompleks archeologiczny Kuelap nie jest popularnym celem turystycznym ze względu na położenie w trudno dostępnym terenie.(PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg