Afganistan: Pies już słońca się nie boi

Psy, które pomagają polskim żołnierzom w Afganistanie otrzymały specjalne chłodzące kamizelki. Mają ułatwić im służbę w wysokich temperaturach i przy silnym nasłonecznieniu.

"Gdy jest gorąco, pies szybko się męczy, a zadania, które wykonuje, wymagają dużo skupienia i koncentracji; dzięki chłodzącym kamizelkom możliwe jest utrzymanie odczucia chłodu" - wyjaśnia por. Renata Radzikowska ze służb prasowych polskiego kontyngentu.

Psy każdego dnia wykonują wiele zadań związanych m.in. z ochroną bazy oraz działaniami w konwojach i patrolach. Są odpowiedzialne np. za wykrywanie ładunków wybuchowych - sprawdzają, czy w przepustach pod drogą przeciwnik nie podłożył ładunków wybuchowych, kontrolują też pojazdy.

Przewodnik psa saperskiego - labradorki Dana - sierż. Mirosław Lis, po kilku dniach używania kamizelek przez swoją podopieczną ocenił, że "to niezwykle prosty, ale bardzo skuteczny wynalazek i niezwykłe udogodnienie dla psa". "Czas pracy w takiej kamizelce może być dłuższy nawet kilkanaście razy niż bez takiego wyposażenia" - powiedział opiekun psa.

Kamizelki nasącza się zimną wodą, można je także włożyć do chłodziarki. Materiał, z którego są wykonane, waży zaledwie kilkaset gramów; można go prać i odkażać. W Afganistanie jest obecnie siedem polskich psów. W ramach misji ISAF służy w tym kraju ok. 2,5 tys. naszych żołnierzy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg