"Dekalog bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa"

Często myj ręce, płać kartą, nie gotówką, unikaj dotykania twarzy, dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego przy jedzeniu - to niektóre zalecenia z opublikowanego przez GIS "Dekalogu bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa".

Oto rady, do których powinniśmy się stosować, by uniknąć zachorowania oraz nie być zagrożeniem dla innych osób:

1. Często myj ręce.

GIS przypomina, że należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekować je płynami lub żelami na bazie alkoholu (minimum 60 proc.).

2. Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni.

W ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Powstrzymaj się od uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie - radzi sanepid.

3. Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych.

Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. W miarę możliwości należy unikać płatności gotówką. Korzystaj z kart płatniczych i bankowości elektronicznej - zaleca GIS.

4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.

5. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe.

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody z detergentem lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają ludzie, powinny być starannie dezynfekowane.

6. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie przecieraj lub dezynfekuj swój telefon komórkowy - zaleca sanepid. Można to robić np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym. Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków - radzi GIS.

7. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy.

Należy zachować co najmniej dwa metry odległości z osobą, z która rozmawiamy, twarzą w twarz, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

8. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu.

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Chusteczkę po użyciu należy jak najszybciej wyrzucić do zamkniętego kosza. Koniecznie trzeba umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

9. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu.

GIS podkreśla, że należy stosować zrównoważoną dietę - unikać wysoko przetworzonej żywności, jeść minimum pięć porcji warzyw i owoców każdego dnia; odpowiednio nawadniać organizm, wypijając dwa litry płynów, najlepiej wody. Sanepid wskazuje, że doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

10. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie.

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus - wskazuje sanepid.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GIS, PAP, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama