Odkrycie w Peru

Zespół peruwiańskich archeologów odkrył w dżungli w północnym Peru dwie świątynie sprzed ponad 4000 lat, najstarsze budowle tego typu w kraju - informuje serwis internetowy Latin American Herald Tribune.

Odkrycia dokonano na dwóch stanowiskach koło miejsca używanego jako wysypisko śmieci w pobliżu miasta Jaen, stolicy prowincji o tej samej nazwie, w regionie Cajamarca w północnej części Peru.

Zespół archeologów pod kierunkiem Quirino Olivery odsłonił pozostałości masywnych półkolistych ścian ceremonialnych budowli, zbudowanych w około 2000 r. p.n.e., które zostały zidentyfikowane jako świątynie związane z kulturą Bracamoros.

Kultura Bracamoros była najstarszą indiańską kulturą, jaka istniała ma terenach dzisiejszej prowincji Zamora-Chinchipe w południowym Ekwadorze oraz regionów Cajamarca i Amazonas w północnym Peru.

Ściany budowli zostały zbudowane z dużych kamieni o wadze do 200 kilogramów każdy, łączonych zaprawą murarską z osadów mułowych. Powierzchnie ścian były zdobione wykonanymi wczesną techniką freskami, z wykorzystaniem zaprawy murarskiej w różnych barwach.

Archeolodzy odnaleźli łącznie na obydwu stanowiskach 14 krypt grobowych, zawierających szczątki ciał zmarłych noworodków i młodocianych osób, które były umieszczane w świątyniach jako ofiara w okresie około 800 lat użytkowania budowli.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.