Saturn

Sonda kosmiczna Cassini wykryła obecność niewielkiej atmosfery wokół księżyca Rea w pobliżu Saturna. W atmosferze znajduje się tlen i dwutlenek węgla.

Zawartość tlenu jest 5 bilionów razy mniejsza niż w ziemskiej atmosferze.

Dane pochodzą z przelotów koło księżyca wykonanych 26 listopada 2005 r., 30 sierpnia 2007 r. i 2 marca 2010 r. Wyniki ich analizy opublikowano w "Science Express".

"Nowe wyniki sugerują, że złożona chemia związana z tlenem może być powszechna w Układzie Słonecznym, a nawet we Wszechświecie" - powiedział dr Ben Teolis z Southwest Research Institute w San Antonio, główny autor publikacji.

Rea to drugi pod względem wielkości księżyc Saturna, o średnicy 1528 kilometrów. Niewielka średnia gęstość obiektu sugeruje, że w sporej części jest zbudowany z lodu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, REA, TLEN

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.