WHO zbada trzy leki pod kątem terapii COVID-19.
W ramach programu Solidarity PLUS Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozpoczyna w 52 krajach badania kliniczne trzech leków, które mają potencjał pomagania w terapii COVID-19. Jeden z nich stosowany jest w leczeniu malarii, drugi - nowotworów, a trzeci - chorób układu odpornościowego. W ramach badań hospitalizowani z powodu COVID-19 będą otrzymywali jeden z trzech leków. Substancje te - artezunat, imatinib oraz infliksymab - zostały wybrane przez niezależny panel ekspertów - informuje na swojej stronie WHO.
Produkowany przez Ipca artezunat stosuje się w leczeniu malarii. To pochodna znanej od 30 lat artemisyny używanej w leczeniu tej choroby. Substancje te uznawane są za bardzo bezpieczne. Lek może redukować groźne stany zapalne. Imatinib wytwarzany przez Novartis stosuje się doustnie w leczeniu niektórych nowotworów.Wczesne badania kliniczne sugerują, że obniża on nieszczelność małych naczyń w płucach. Infliksymab produkcji Johnson & Johnson to natomiast przeciwciało monoklonalne stosowane w leczeniu chorób układu immunologicznego ze względu na zdolność do hamowania szerokiego spektrum szkodliwych stanów zapalnych. Wymienione terapeutyki zostały bezpłatnie przekazane przez producentów.
"Znalezienie skuteczniejszych i łatwiej dostępnych leków przeciw COVID-19 to utrzymująca się kliniczna potrzeba i WHO jest dumna z przewodzenia temu globalnemu projektowi" - mówi dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. W badaniach wezmą udział aż 52 kraje. "Chciałbym podziękować uczestniczącym w nim rządom, firmom farmaceutycznym, szpitalom, lekarzom i pacjentom, którzy wykazali się globalną solidarnością" - dodał Ghebreyesus.
Marek Matacz
Znaczenie ma też konsumpcja alkoholu, ogólna jakość snu i poziom uważności.
Nie było potrzeby dodatkowego elektrycznego zasilania ze strony błyskawic.
Rośnie problem nadużywania opioidowych leków przeciwbólowych.
Kiedyś stada wróbli liczyły po kilkaset osobników, dziś widok kilkudziesięciu jest rzadkością.