Nasi przodkowie zaczęli nosić ubrania 170 tys. lat temu, a świadczy o tym wesz znaleziona przez naukowców - informuje serwis Discovery.
Zdaniem naukowców, badania genetyczne świadczą, że wesz głowowa przekształciła się w wesz odzieżową około 170 tys. lat temu. To by oznaczało, że wtedy właśnie człowiek włożył na siebie pierwsze ubranie.
"Ponieważ te wszy są świetnie przystosowane do zamieszkiwania ubrań, uznajemy, że nie mogły pojawić się wcześniej, przed ubraniami" - opisuje kierownik badań, David Reed z Florida Museum of Natural History.
Okazuje się więc, że ludzie zaczęli się ubierać na długo po tym, jak stracili włosy porastające całe ciało, co stało się około miliona lat temu. "To interesujące, że ludzie potrafili przetrwać w Afryce przez setki tysięcy lat bez ubrania i bez owłosienia na ciele" - dodaje Reed.
Wynalezienie ubrania umożliwiło człowiekowi wyjście z Afryki około 100-60 tys. lat temu. Oprócz ubrania, sukces człowiekowi zapewniło opanowanie ognia, używanie narzędzi i rozwinięcie nowych strategii łowieckich - przypomina Reed.
Badania z 2003 r., również oparte na badaniu DNA wszy, wskazywały, że ludzie mogli zacząć używać ubrań ok. 107 tys. lat. Najnowsza praca korzysta jednak z bardziej aktualnych danych i metod obliczeniowych.
Pełne wyniki badań opublikowano na łamach "Molecular Biology and Evolution".
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.