Odkryto grobowiec władcy Urartu

Tureccy naukowcy otworzyli komory grobowe sprzed ponad 2770 lat, należące do Argisztiego I - króla Urartu i członków jego rodziny. Znajdują się one w ruinach starożytnego zamku na Skale Wan - informuje serwis internetowy Today's Zaman.

Królewskie grobowce, które zostały otwarte po raz pierwszy, znajdują się w zachodnim skrzydle królewskiego zamku w ruinach Tuszpy - stolicy państwa Urartu położonej nad brzegiem Jeziora Wan we wschodniej Turcji.

Królestwo Urartu istniało od połowy IX w. p.n.e. do początków VI w. p.n.e., kiedy zostało podbite przez Medów.

Argiszti I był szóstym znanym władcą królestwa Urartu, panującym w latach 786-764 p.n.e., który dokonał podboju północnej części Syrii, przejął asyryjskie szlaki handlowe oraz założył urartyjskie osady na Zakaukaziu. Za jego panowania królestwo Urartu znajdowało się u szczytu swojej potęgi, stając się najsilniejszym państwem na Bliskim Wschodzie.

Grobowiec władcy składa się z pięciu oddzielnych części, których ściany pokryte są inskrypcjami w języku urartyjskim, wzorowanymi na asyryjskim piśmie klinowym.

Szczegółowe informacje o zawartości komory grobowej Argisztiego I i grobowców członków jego rodziny zostaną podane do publicznej wiadomości w terminie późniejszym.

«« | « | 1 | » | »»
 • baron.firulet
  21.01.2011 20:51
  Dlaczego nawet w katolickich mediach musi funkcjonować ten ateistyczny potworek? Państwo Urartu istniało przed Chrystusem, a nie przed jakąś bliżej niesprecyzowaną "naszą erą" Naszą czyli czyją? A może przed naszym Plusem, albo przed naszym Orange?
  Jak sami nie będziemy się szanować to nikt nas szanować nie będzie. I naszego Boga.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.