Odkryto grobowiec władcy Urartu

Tureccy naukowcy otworzyli komory grobowe sprzed ponad 2770 lat, należące do Argisztiego I - króla Urartu i członków jego rodziny. Znajdują się one w ruinach starożytnego zamku na Skale Wan - informuje serwis internetowy Today's Zaman.

Królewskie grobowce, które zostały otwarte po raz pierwszy, znajdują się w zachodnim skrzydle królewskiego zamku w ruinach Tuszpy - stolicy państwa Urartu położonej nad brzegiem Jeziora Wan we wschodniej Turcji.

Królestwo Urartu istniało od połowy IX w. p.n.e. do początków VI w. p.n.e., kiedy zostało podbite przez Medów.

Argiszti I był szóstym znanym władcą królestwa Urartu, panującym w latach 786-764 p.n.e., który dokonał podboju północnej części Syrii, przejął asyryjskie szlaki handlowe oraz założył urartyjskie osady na Zakaukaziu. Za jego panowania królestwo Urartu znajdowało się u szczytu swojej potęgi, stając się najsilniejszym państwem na Bliskim Wschodzie.

Grobowiec władcy składa się z pięciu oddzielnych części, których ściany pokryte są inskrypcjami w języku urartyjskim, wzorowanymi na asyryjskim piśmie klinowym.

Szczegółowe informacje o zawartości komory grobowej Argisztiego I i grobowców członków jego rodziny zostaną podane do publicznej wiadomości w terminie późniejszym.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama