Pozostałości ogromnego, ale nieznanego dotychczas historykom zamku z epoki średniowiecza znaleźli w północno-zachodniej Hiszpanii archeolodzy z uniwersytetu w Santiago de Compostela.
Ruiny dużej budowli znajdują się na granicy prowincji La Coruna i Pontevedra na terenie parku Castro Valente, we wspólnocie autonomicznej Galicji. Fundamenty zamku znajdowały się pod warstwami ziemi, którą zarastały rośliny.
Zespół archeologów, który dokonał odkrycia, twierdzi, że zamek z fortyfikacją powstał pomiędzy IV a IX w. Przypomnieli oni też, że choć w drugiej połowie XIX w. odnaleziono pierwsze fragmenty budowli, to dopiero realizowane w ostatnich miesiącach badania archeologiczne pozwoliły potwierdzić, że chodzi o zamek "gigantycznych rozmiarów".
Naukowcy z uniwersytetu w Santiago de Compostela potwierdzili, że wewnątrz fortyfikacji znajdował się teren o średnicy prawie 2000 m2, zaś na murach o grubości 3 metrów usytuowanych było 30 wież.
Kierujący badaniami Jose Carlos Sanchez-Pardo z uniwersytetu w Santiago de Compostela wyjaśnił, że już przed dekadą hiszpański Narodowy Instytut Geografii (IGN) posiadał wiedzę o średniowiecznych ruinach, obecnych w miejscu odkrycia. Nie było jednak nic wiadomo na temat samej potężnej dużej budowli, której ruiny ukryte są pod ziemią.
Sanchez-Pardo zapowiada kolejne prace wykopaliskowe.
Archeolodzy przypuszczają, że autorami gigantycznej budowli mogli być Rzymianie, Arabowie lub Wikingowie, a obiekt powstał w celach militarnych.
Marcin Zatyka
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.