Prawdziwe kolory Koloseum

Ochra i czerwień to prawdziwe kolory Koloseum, do jakich dotarli konserwatorzy, zdrapując grubą warstwę brudu i spalin z pierwszych 14 filarów. Prace te poprzedzają gruntowny remont antycznego amfiteatru, który ma kosztować 25 milionów euro.

Dziennik "La Repubblica" napisał w niedzielę, że wystarczyły trzy miesiące prostych zabiegów, polegających na 6-godzinnym czyszczeniu czarnych filarów wodą z rozpylacza i szczoteczkami z nylonu, by odsłonić prawdziwe barwy Koloseum.

Kolory kamienia ukryte były pod powierzchnią brudu, jaka utworzyła się przede wszystkim w ciągu ostatnich 70 lat w rezultacie emisji smogu w Wiecznym Mieście.

Podkreślono zarazem, że już te pierwsze rezultaty prac dają wyobrażenie o tym, jak cały amfiteatr Flawiuszów będzie wyglądał za kilka lat, gdy zakończy się kapitalny remont, w całości finansowany przez włoskiego przedsiębiorcę Diego Della Valle.

W niektórych miejscach znaleziono także pozostałości palenia drewna w średniowieczu, by w ten sposób wypalić elementy z żelazu i brązu. "To patyna czasu i nie jest naszym zamiarem ją usuwać, przynajmniej na razie" - zastrzegła konserwatorka Giovanna Bandini. "Dopiero w następnej kolejności można dyskutować o tym, czy przywrócić trawertynowi oryginalny kolor" - dodała.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, WŁOCHY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama