Pozostałości wielkiej piramidy z epoki brązu odkryli archeolodzy na kazachskich stepach w rejonie miasta Abaj - podał kazachski uniwersytet narodowy ENU. Znalezisko liczy ok. 4 tys. lat.
"Piramida została zbudowana z wielką precyzją, na planie sześciokąta. Każda ściana ma ok. 13 m długości i jest zbudowana z ośmiu rzędów kamieni. To bardzo złożona struktura z licznymi kręgami w środku. Zewnętrzne ściany są ozdobione obrazami różnych zwierząt, zwłaszcza koni" - opisał cytowany w komunikacie uczelni historyk Ulan Umitkaliyev, szef Wydziału Archeologii i Etnologii na ENU (L. N. Gumilyov Eurasian National University - kazachski uniwersytet narodowy, będący zarazem największą instytucją szkolnictwa wyższego w Astanie).
W trakcie wykopalisk znaleziono również ceramikę oraz złote kolczyki damskie i inną biżuterię, co - zdaniem badaczy - może świadczyć o tym, że miejsce to było ówczesnym centrum kultury. "Znaleziska wskazują, że już w tamtych czasach panował bardzo ścisły kult koni, czego dowodzi odkrycie kości końskich w pobliżu budowli. Na ścianach są również podobizny wielbłądów" - zaznaczył Umitkaliyev.
Jest to pierwsze odkrycie tego typu budowli na azjatyckim stepie. Piramidę wstępnie datuje się na początek drugiego tysiąclecia p.n.e.
Badania naukowców z ENU są prowadzone od 2014 r. na stanowisku archeologicznym Kyrykungir, w pobliżu dawnego miasta chana Złotej Ordy, Tochtamysza.(PAP)
bar/ zan/
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.