Prehistoryczny długonogi ptak ważnym ogniwem ewolucji

Skamieniałość prehistorycznego długonogiego ptaka, odkryta w Chinach, jest ważnym ogniwem ewolucji tej grupy zwierząt - informująnaukowcy na łamach najnowszego wydania "Nature".

Długonogi ptak wielkości bażanta żył ok. 150 mln lat temu. Jego skamieniałość odkryto w prowincji Fujian w południowo-wschodnich Chinach.

Naukowcy nie są pewni, jaki tryb życia prowadził. Być może brodził w wodzie jak czapla, a może potrafił szybko biegać jak struś. Nie wiadomo, czy szybował, czy latał aktywnie. Możliwe, że posiadał pióra, stan zachowania skamieniałości nie pozwala jednak na jednoznaczne wnioski.

Ptaki wyewoluowały z grupy dinozaurów zwanych teropodami w późnym okresie jurajskim. Jak dotąd zachowało się jednak stosunkowo niewiele skamieniałości, które dokumentowałyby ten proces. Najnowsze odkrycie pozwala częściowo uzupełnić tę lukę.

Nowy gatunek otrzymał nazwę Fujianvenator prodigiosus. Oprócz długich nóg ma również kilka innych interesujących cech, w tym długi, kostny ogon i skrzydła zakończone trzema pazurkami. Niestety, nie zachowała się czaszka zwierzęcia, trudno jest zatem wyrokować, jaką mogło mieć dietę.

Ponieważ w pobliżu odkryto skamieniałości wodnych i ziemnowodnych zwierząt, takich jak żółwie, jest całkiem prawdopodobne, że ptak prowadził brodzący tryb życia. Zdaniem współautorów z Chińskiej Akademii Nauk wiele w jego anatomii wskazuje jednak na bieganie, a nie brodzenie.

Fujianvenator (po łacinie "łowca z Fujian") pochodzi z tych samych czasów co archeopteryks (praptak) - uważany za najstarszego znanego przedstawiciela ptaków.

Więcej: https://www.nature.com/articles/s41586-023-06513-7 (PAP)

krx/ bar/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg