Nieznaną dotąd planetoidę odkryły uczennice Zespołu Szkół nr 10 im. prof. Stefana Banacha w Toruniu. Odkrycia dokonały dzięki udziałowi w międzynarodowym programie International Astronomical Search Collaboration (IASC).
Jak poinformował zespół prasowy toruńskiego Urzędu Miasta, osiągnięcie uczennic zaliczono do jednego z największych sukcesów kampanii, która ma potrwać do 20 maja, w ramach programu IASC. Oprócz młodzieży z Polski, biorą w nim udział uczniowie z Brazylii, Bułgarii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu i Turcji.
W Polsce działania uczniów w ramach IASC są wspierane przez Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Kolejną asteroidę odkryli uczniowie z Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu.
Oba odkrycia zostały już potwierdzone, a dane o nowych obiektach trafią wkrótce do mieszczącego się na Harwardzie Minor Planet Center, które dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA zbiera informacje o najmniejszych ciałach Układu Słonecznego - także tych, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi.
Planetoida (inaczej asteroida) to ciało niebieskie o małych rozmiarach - od kilku metrów do ponad 1000 km - obiegające Słońce. Ma stałą powierzchnię skalną lub lodową. Toruńskie gimnazjalistki zauważyły ją na fotografiach wykonanych przez hawajski teleskop Pan-STARRS 1. Nowo odkryte ciało niebieskie zostało oznaczone symbolem 2011 FJ49.
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.