Estonia: państwo zyskało 95 nowych wysp

Najnowsza mapa Estonii pokazała, że kraj zyskał n jednak jego całkowita powierzchnia zmniejszyła się o cztery kilometry kwadratowea przestrzeni ostatnich lat 95 wysp, - podał dziennik "Postimees".

Mapa wybrzeża Estonii jest uaktualniania co osiem lat. Najnowsze zdjęcia lotnicze wykonane w 2020 r. pokazały, że liczba wysp na wodach terytorialnych kraju wzrosła z 2222 do 2317.

"Linia brzegowa Morza Bałtyckiego ulega ciągłym zmianom. Wpływają na to wypiętrzenie terenu po epoce lodowcowej, w wyniku którego podnosi się powierzchnia gruntu, a także ciągłe procesy erozji i akrecji wybrzeża, które są szczególnie intensywne w czasie sztormów. Dlatego od czasu do czasu trzeba ponownie wyznaczyć linię brzegową" - powiedziała Lea Pauts, kierownik działu danych przestrzennych agencji odpowiedzialnej za sporządzenie mapy.

W wyniku aktualizacji map ustalono także powierzchnię kraju na 45 335 kilometrów kwadratowych.

"Estonia jest teraz o 4 kilometry kwadratowe mniejsza niż wskazywały na to poprzednie dane" - oświadczyła Pauts, dodając, że różnicę można wytłumaczyć dokładniejszymi technikami mapowania i lepszymi danymi źródłowymi.

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ adj/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg