Egipt: Odkryto skalne obrazy sprzed 5200 lat

Zespół archeologów odkrył w południowym Egipcie wykute w skale rysunki sprzed 5200 lat, z czasów najwcześniejszej dynastii panującej w starożytnym Egipcie - donosi serwis internetowy Washington Post za agencją Associated Press.

Naukowcy z amerykańsko-włoskiej ekspedycji archeologicznej dokonali odkrycia na stanowisku w Asuanie, w stolicy gubernatorstwa o tej samej nazwie. Miasto położone jest nad Nilem przy pierwszej katarakcie na rzece.

Odkryte rysunki przedstawiają publiczną królewską uroczystość i pochodzą z okresu predynastycznego (ok. 3200-3000 r. p.n.e.), z czasów tzw. dynastii "O".

Określenie dynastia "0" stosowane jest przez naukowców wobec władców Górnego Egiptu, którzy prawdopodobnie zjednoczyli Egipt przed okresem panowania I dynastii (ok. 3032-2853 r. p.n.e.).

Według naukowców, w czasach okresu predynastycznego uformowały się podwaliny kultury starożytnego Egiptu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.