Decyzja Niemiec o rezygnacji z energii atomowej do 2022 roku wpłynęła na osłabienie eksportu oraz stagnację gospodarki tego kraju w drugim kwartale tego roku - wynika z opublikowanych w czwartek danych federalnego urzędu statystycznego w Wiesbaden.
Destatis potwierdził w środę, że w drugim kwartale 2011 roku doszło do znacznego osłabienia wzrostu gospodarczego w Niemczech. Produkt krajowy brutto wzrósł w tym okresie zaledwie o 0,1 proc. względem pierwszego kwartału. Od stycznia do marca tego roku PKB Niemiec rósł tymczasem w tempie 1,3 proc.
Statystycy odnotowują, że niemiecki eksport zwiększył się wprawdzie od kwietnia do czerwca o 2,3 proc., jednak jeszcze silniejszy był wzrost importu - 3,2 proc.
"Odczuwalny był tu efekt rezygnacji Niemiec z energii atomowej. Prawie nie eksportowano energii elektrycznej, ale trzeba było ją w większym stopniu importować, aby zaspokoić zapotrzebowanie" - ocenił Destatis. Dodał, że nadwyżka importu nad eksportem "negatywnie wpłynęła na produkt krajowy brutto".
Po marcowej katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima niemiecki rząd wycofał się z wcześniejszych planów wydłużenia o średnio 12 lat okresu eksploatacji reaktorów i zdecydował o natychmiastowym wyłączeniu siedmiu najstarszych elektrowni jądrowych sprzed 1980 roku oraz trapionej awariami elektrowni Kruemmel w Szlezwiku-Holsztynie. Reaktory pozostałych dziewięciu elektrowni będą stopniowo wygaszane w latach 2015-2022.
Do wyhamowania wzrostu niemieckiej gospodarki przyczyniła się również niższa konsumpcja. Wydatki na prywatną konsumpcję spadły w drugim kwartale o 0,7 proc. - po raz pierwszy od kryzysowego roku 2009. Jak ocenili statystycy, na zachowania konsumentów wpływ miały rosnące ceny energii jak również niepewność, związana z międzynarodowym kryzysem zadłużenia.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.