Asteroid o średnicy 400 metrów przeleci w pobliżu Ziemi w środę krótko po północy czasu polskiego, ale niebezpieczeństwo zderzenia jest wykluczone - poinformowała w piątek amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
"Trajektoria asteroidu 2005 YU55 jest bardzo dobrze znana dzięki wcześniejszym obserwacjom optycznym oraz radarowym i nie istnieje żadne ryzyko kolizji tego obiektu z Ziemią lub Księżycem" - oświadczył w czwartek czasu lokalnego na czacie internetowym magazynu "Science" ekspert NASA Don Yeomans.
Według obliczeń, asteroid minie Ziemię w odległości mniejszej niż orbita Księżyca z prędkością 50 tys. kilometrów na godzinę. Po raz ostatni tak duży obiekt kosmiczny znalazł się w pobliżu naszej planety w 1976 roku.
Innowacyjny metoda naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Niszczy on nawierzchnie, infrastrukturę kanalizacyjną i fundamenty budynków.
Wybuch był tak duży, że mógłby zedrzeć atmosferę z pobliskiej planety.
Grzybice są jednym z najbardziej niedocenianych zagrożeń zdrowotnych w Polsce.
Jest doskonale przezroczyste, wytrzymałe, można je przetwarzać i rozkłada się w naturze.