Ta wystawa pobudza zainteresowanie światem tajemnych zjawisk, które skrywają się zarówno w odległych zakamarkach kosmosu, jak i całkiem blisko - we wnętrzu każdego z nas.
Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska zaprosił do kamienicy Deskurów na wernisaż wystawy "Świat zmysłów. Kosmos jest w nas". - Wystawa jest mało ekspozycyjna, a bardziej doświadczalna, odczuwalna, eksperymentalna. To wystawa jest dla nas bardzo ważna - bo pierwsza, przez nas organizowana, bo mówi o naszych ludzkich zmysłach. Ważna, bo trzeba mówić i opowiadać o sprawach różnych, trudnych. Chcemy pokazać, jak działają ludzkie zmysły, by każdy miał świadomość, w jakiej sytuacji znajdują się ci, którzy być może, nie wszystkimi tymi zmysłami - przez zły los - dysponują. To wystawa, którą otwieramy działalność Muzeum Historii Najnowszej Miasta Radomia - mówi Justyna Górska-Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej.
Wystawę z eksponatami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przygotował nowopowstały dział Muzealny Resursy Obywatelskiej. Pracownicy tego działu to: Beata Wojciechowska - muzealnik oraz edukatorzy muzealni - Laura Kosiniak, Ewa Paluch, Magdalena Kowalska-Cichy i Łukasz Szypkowski.
- Będą pracowali w kamienicy Deskurów i tu będą do państwa dyspozycji - zapewniła dyrektor.
Głos zabrał także Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia: - Założenie kamienicy Deskurów jest takie, że ma być otwarta też na walory edukacyjne i taka jest ta wystawa. Mam nadzieję, że przewinie się przez nią mnóstwo młodych i dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy. Oczywiście wystawa jest dla wszystkich.
Podczas prezentacji multimedialnej Marcin Banaś, reprezentujący Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przybliżył, jaka jest idea i założenie ekspozycji, na której dla zwiedzających przygotowano 60 stanowisk doświadczalnych.
Wystawa przybliża zasady działania zmysłów i pozwala na samodzielne wykonywanie doświadczeń. Połączona jest z prezentacją instrumentów astronomicznych m.in. lunet i teleskopów, pobudza zainteresowanie światem tajemnych zjawisk, które skrywają się zarówno w odległych zakamarkach kosmosu, jak i całkiem blisko bo we wnętrzu każdego z nas.
Wystawa „Świat zmysłów” składa się z trzech części tematycznych. W części wystawy zatytułowanej „Receptory” można zobaczyć jak zbudowane są poszczególne organy odpowiedzialne za odbieranie bodźców. Część druga „Mono czy stereo" to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł - dwojga oczu, dwojga uszu - zwiększają jego możliwości odbiorcze. W trzeciej części - „Iluzje” - na zwiedzających czekają triki optyczne. Mogą m.in. sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi oraz poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe.
Druga wystawa „Kosmos jest w nas” prezentuje historię i rozwój przyrządów obserwacyjnych.
Wernisaż zakończył się niespodzianką przygotowaną przez organizatorów. W przestronnym patio w kamienicy można było podpatrzeć, jak kiedyś astronomowie dokonywali pomiarów obiektów przesuwających się po niebie oraz posłuchać muzyki dawnej w wykonaniu Łukasza Szypkowskiego. Był też poczęstunek dla gości.
Wystawa czynna do 28 lutego 2022 roku. Można ją oglądać codziennie, oprócz sobót, w godz. 10–18. Wstęp wolny.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.