Na Uniwersytecie Warszawskim (UW) otwarto wyjątkowe centrum służące do badania odbiorców mediów.
Historia początków człowieka przypomina układanie puzzli. Nie wiemy jednak, ile jest przed nami ukrytych elementów ani jak wygląda obrazek, który próbujemy uzupełnić. A na dodatek od czasu do czasu zdarzają się niespodzianki, które wszystko wywracają do góry nogami.
Na wypalenie zawodowe najbardziej narażeni są tzw. zawodowi pomagacze, czyli osoby stale udzielające pomocy innym, jak pracownicy medyczni oraz bliscy przewlekle chorych - alarmowali we wtorek eksperci podczas VI Warszawskiego Forum Psychiatrii Środowiskowej w Warszawie.
Ciekawa koincydencja: w dniach, w których zmieniamy czas z letniego na zimowy, Komitet Nagrody Nobla ogłosił, że tegorocznymi laureatami w dziedzinie fizjologii i medycyny są badacze, którzy zrozumieli, jak działa nasz biologiczny zegar.
Najstarsze znane odciski stóp istot będących krewnymi lub przodkami człowieka zachowały się na Krecie w Trachilos i mają prawie 6 mln lat. Znaleziska dokonał polski paleontolog, dr Gerard Gierliński. O odkryciu poinformowano we wtorek w Warszawie.
Pytanie może wydawać się naiwne, ale… dlaczego ludzie zaczęli śpiewać?
Wzrok jest tym zmysłem, który dostarcza nam największej ilości informacji o świecie. Większość z nas widzi około miliona różnych kolorów. Ale istnieją osoby, których oczy są inne niż wszystkich.
Czasami już tak bywa. Coś, co kiedyś dawało nam fory, dzisiaj jest raczej kulą u nogi. Geny, dzięki którym nasi bardzo dalecy przodkowie świetnie radzili sobie w zimnym i zmiennym klimacie Europy, dzisiaj są źródłem naszych problemów.
Wiedzą (a może czują?) to południowcy, ale mieszkańcy Północy uważają za objaw lenistwa.
Archeologiczne znaleziska - ok. 11 tys. przedmiotów - sugerują, że Aborygeni przybyli do Australii co najmniej 65 tys., a być może nawet 80 tys. lat temu. Odkrycia opublikowano w czwartkowym wydaniu prestiżowego naukowego tygodnika "Nature".