Archiwum snów powstało na uniwersytecie w Bolonii, gdzie przez 40 lat badacze z laboratorium psychofizjologii budzili wolontariuszy, by opowiedzieli, co im się śniło. Zgromadzono tam setki opowieści, na przykład o udziale we własnym pogrzebie.
Ludzki mózg potrafi przeorganizować się znacznie bardziej, niż dotąd sądzono. Jeśli długo uczymy się trudnej czynności, to jego poszczególne części "przejmują" od siebie obowiązki i zmieniają role, tak samo jak u osób nagle tracących wzrok - wykazali polscy naukowcy.
Już ponad połowa ludzkości żyje w miastach! Ale miasta to sztuczne twory, a warunki, jakie w nich panują, są dla nas szkodliwe.
Brutalni przestępcy, handlarze narkotykami, gwałciciele czy seryjni mordercy mają liczne wielbicielki - dowodzi historia przestępczości.
Uczucie miłości trudno poddać naukowemu opisowi. Można jednak całkiem dokładnie zanalizować moment zakochania się w kimś.
Uzależnienie od zakupów jest często bagatelizowane i trywializowane. Tymczasem, jak każdy inny nałóg, potrafi zrujnować życie - mówi w rozmowie z PAP psycholog i psychoterapeuta, Katarzyna Kucewicz.
Starzenie się zależy nie tylko od stanu zdrowia, ale również od stanu umysłu - wynika z badań irlandzkich specjalistów opublikowanych przez "Personality and Individual Differences".
Muzyka pozytywnie wpływa na rozwój wrażliwości i emocjonalności u dzieci już od okresu prenatalnego; nauka muzyki lub gry na instrumencie w pierwszych latach życia poprawia też funkcje poznawcze m.in. koncentrację i pamięć - przekonuje muzykoterapeutka Sara Knapik-Szweda.
Święta, zwłaszcza takie jak Boże Narodzenie, znajdują się na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu - przypomniała w rozmowie z PAP psycholog Małgorzata Godlewska z Uniwersytetu SWPS. Jej zdaniem stres świąteczny można jednak skutecznie łagodzić.
Ponad 40 starożytnych mumii ludzkich i zwierzęcych przebadają naukowcy w ramach Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii, który zainicjowano we wtorek w Otwocku. Badania dadzą m.in. szansę na znalezienie śladów chorób występujących w starożytności.