Starożytni Nubijczycy cierpieli na chorobę pasożytniczą, którą wywołuje przywra Schistosoma mansoni. Ślady pasożyta odkryto w starożytnej mumii - informują naukowcy na łamach "American Journal of Physical Anthropology".
Na prekolumbijskim stanowisku archeologicznym Teotihuacan w Meksyku naukowcy odkryli tunel, znajdujący się pod Świątynią Pierzastego Węża - informuje serwis internetowy Tulsa World.
Archeolodzy odsłonili mozaikę posadzkową z czasów bizantyjskich o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Znalezisko znajduje się w północno-zachodniej Syrii - informuje serwis internetowy Global Arab Network.
W antycznym mieście Laodycea w południowo-zachodniej Turcji tamtejsi archeolodzy odkryli jeden z najstarszych kościołów na świecie.
Miedziany dzban z winem sprzed około 2000 lat odkryli archeolodzy w Chinach, w jednym ze starożytnych grobowców - informuje serwis internetowy People's Daily Online.
Już 30 tys. lat temu istniał deficyt mieszkaniowy. Niedźwiedzie jaskiniowe i ludzie nawzajem eksmitowali się z jaskiń. O tej rywalizacji oraz najstarszych freskach naskalnych informuje serwis Discovery News.
Pozostałości świątyni z I wieku odkryto na południu Hiszpanii podczas prac porządkowych prowadzonych wokół rzymskich ruin - informuje serwis internetowy Euro Weekly News.
Najstarszy znany naukowcom problem z zębami miał gad żyjący 275 mln lat temu. Artykuł na ten temat opublikowano na łamach "Naturwissenschaften".
Archeolodzy odkryli w Chrobrzu dwa kurhany najprawdopodobniej z V - VI wieku n.e. Jeśli potwierdzi się badanie wieku kopców, będzie to znalezisko wyjątkowe - informuje PAP dr Piotr Włodarczak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (IAiE PAN) w Krakowie.
Austriacki urząd ds. zabytków poinformował w piątek o "bajecznym" znalezisku ponad 200 sztuk biżuterii i innych cennych przedmiotów sprzed około 650 lat. Szczęśliwym znalazcą jest pragnąca zachować anonimowość osoba prywatna.