Brytyjscy badacze odmłodzili komórki skóry 53-letniej kobiety do stanu, w jakim występują one u znacznie młodszych kobiet, 23-letnich - informuje pismo "eLife". Na razie dokonano tego wyłącznie w laboratorium.
Badacze z Poznania zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać w stężeniach nadchloranów porównywalnych, a nawet wyższych niż te notowane na Marsie. Dotychczas te związki chemiczne uważano za jedną z ważniejszych przeszkód dla przetrwania życia w regolicie pokrywającym Czerwoną Planetę.
Mikroplastik dziesięciokrotnie zwiększa szkodliwość organicznych zanieczyszczeń.
Psi mózg jest w stanie odróżniać języki - stwierdzili naukowcy na Węgrzech, odtwarzając grupie czworonogów fragmenty "Małego księcia" Antoine'a Saint-Exupery'ego po węgiersku i hiszpańsku. O wynikach badań agencja MTI poinformowała w czwartek.
Po raz pierwszy naukowcy znaleźli organizmy, które wytwarzają węgiel amorficzny - taki, który można znaleźć np. w sadzy. Wcześniej wydawało się to niemożliwe, poza tym, wciąż nie wiadomo, jak wpływa to na obieg węgla w przyrodzie.
Zmniejszanie się liczebności płazów może wynikać nie tylko z niekorzystnych dla przyrody zmian w siedliskach, ale może być również związane z wygasłymi lub wciąż trwającymi, ale niewykrytymi, epidemiami - ocenił dr hab. Maciej Pabijan z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ.
Naukowcy opracowali przeciwciała, które niszczą zalegające w organizmie stare, niedziałające już komórki. To droga do leczenia związanych ze starzeniem chorób, a nawet spowalniania starzenia - twierdzą badacze.
Japońscy badacze odkryli bakterię, która potrafi rozkładać zaśmiecające środowisko PET - tworzywo sztuczne oparte na ropie. Jednocześnie produkuje biodegradowalne plastiki.
Wszystkie dzisiejsze węże pochodzą od niedobitków, które ocalały z zagłady dinozaurów - informują naukowcy na łamach "Nature Communications".
Kosmitów wcale nie trzeba szukać w kosmosie. Niektóre organizmy żywe na Ziemi są tak oryginalne, zamieszkują tak zaskakujące miejsca, radzą sobie z tak nieprzyjaznymi warunkami, że w zasadzie można je nazwać „kosmitami”.