Naukowcy pokazali, jak można przeprowadzać takie reakcje jeszcze prościej - w obecności tlenu, w warunkach niemalże domowych.
Metoda pozwala odzyskać cenne metale z elektrośmieci i surowiec ze skały płonnej.
Tony blistrów farmaceutycznych wyrzucanych do śmieci i powiększających odpady z firm farmaceutycznych można zagospodarować, odzyskując z nich aluminium i PVC.
Nad stworzeniem roślinnego biopolimeru z kukurydzy, który mógłby zastąpić plastik pracują naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Chcą stworzyć materiał, który rozkładałby się około roku.
Naukowcy z siedmiu krajów wspólnie zbadają możliwości efektywnego odzyskiwania fosforu z popiołu po spaleniu pomiotu drobiowego, powstającego np. na kurzych fermach. W międzynarodowym projekcie uczestniczą specjaliści z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach.
Obecny w paragonach fiskalnych bisfenol A (BPA) może stwarzać zagrożenie dla zdrowia pracowników sieci handlowych - ostrzegała dr Aleksandra Rutkowska z GUM. Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" zapowiedziała, że wystąpi o ich wycofanie z użycia.
Amerykanin John B. Goodenough, Brytyjczyk M. Stanley Whittingham oraz Japończyk Akira Yoshino zostali lureatami Nagrody Nobla z chemii 2019 za "rozwój baterii litowo-jonowych"- ogłosił w środę Komitet Noblowski w Sztokholmie.
Kochamy plastik. Jest trwały, lekki i elastyczny. Tani i łatwy w produkcji, a ze względu na jego właściwości możemy skroić go pod swoje potrzeby. To rewolucyjny wynalazek, a zarazem ogromny kłopot dla Ziemi i życia, które na niej mieszka.
Podręczniki do aktualizacji? Diament, grafen, grafit, fulereny (a także nanorurki) nie są już jedynymi znanymi odmianami węgla! Zaobserwowano węgiel w kolejnej postaci: to cyklokarbon - atomowej wielkości węglowy pierścień. Odkrycie odnotowane w "Science" jest zasługą m.in. Polaka.
Nową metodę odzyskiwania surowców z opakowań wielomateriałowych, w jakich sprzedawane są np. soki owocowe, opracowali naukowcy z Politechniki Śląskiej. Metoda pozwala na osiągnięcie lepszej jakości - wobec wcześniejszych - odzyskiwanego tworzywa sztucznego.