To miejsce warto odwiedzić i zachwycić się pięknem Skałki.
W trakcie prac termomodernizacyjnych w Paradyżu udało się odnaleźć relikty zabudowy południowej części klasztoru pocysterskiego. Sięgają początków XIII wieku.
W Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie 15 września odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji kamiennej rzeźby księżnej Salomei, która po wielu latach powróciła do Głogowa.
Odnalezione przypadkowo w lesie biżuteria i bryłki brązowego surowca sprzed 3,5 tys. lat po badaniach i konserwacji trafiły do kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego.
Doroczna konferencja edukacyjna "Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona" zorganizowana przez MODR w Płocku i PKN Orlen dla młodzieży płockich szkół średnich z klas o profilu biologicznym, środowiskowym i przyrodniczym.
Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Na polskim
cmentarzu w Tengeru spoczywają szczątki 149 Polaków, w tym wielu dzieci zmarłych na tropikalne choroby. Są tu mogiły katolickie, kilka prawosławnych i dziewięć żydowskich.
W cmentarnej kaplicy umieszczone zostały herby największych polskich
miast oraz pamiątkowa tablica z napisem: "Cmentarz wygnańców polskich".
Taki sam napis widnieje na tablicy w polskich barwach narodowych
umieszczonej przy bramie cmentarza.
Opiekunem cmentarza jest obecnie Simon Joseph, Tanzanijczyk obeznany z historią Polski i polskich uchodźców, który opiekę nad cmentarzem przejął po swym ojcu, w młodości pracującym na założonej tam przez Polaków farmie. Co roku we Wszystkich Świętych na terenie cmentarza celebrowana jest Msza św. przez polskich misjonarzy.
Zdjęcia: Krzysztof Błażyca /Foto Gość
Misja ekspedycji Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie do tanzańskiej Kidugali, listopad 2021. Fotografie przedstawiają efekt finalny prac oraz ich poszczególne etapy. Zdjęcia: Materiały Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego.
Resursa Obywatelska zaprosiła do kamienicy Deskurów w Radomiu, Rynek 14, na wernisaż wystawy „Świat zmysłów. Kosmos jest w nas”. Wystawa składa się z dwóch części to: „Świat zmysłów” oraz „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W trakcie 5. Sądeckiej Watry Archeologicznej, która odbyła się w dniach 7-8 sierpnia, można było m.in. zwiedzić stanowisko archeologiczne na Górze Zyndrama w Maszkowicach. O historii tego miejsca i dokonanych odkryciach opowiadał dr hab. Marcin Przybyła, kierownik prowadzonych tam badań.