Olbrzymie ilości pumeksu z erupcji podwodnego wulkanu unoszą się na powierzchni morza i zbliżają do okolic Tokio. Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę - podała we wtorek agencja Kyodo.
Hiszpańscy wulkanolodzy zgodnie twierdzą, że siła aktywnego od 19 września br. wulkanu Cumbre Vieja słabnie. Wskazują na obniżenie liczby oraz siły trzęsień ziemi w rejonie wulkanu na La Palmie oraz poprawę jakości powietrza.
Na wyspie utworzyła się też nowa, piękna plaża.
Zaobserwowaliśmy spadek aktywności wulkanu Cumbre Vieja, którego erupcja trwa od 19 września - poinformowali w czwartek hiszpańscy wulkanolodzy. Ze znajdującego się na kanaryjskiej wyspie La Palma wulkanu wydobywa się mniej lawy oraz dwutlenku siarki.
W środę zaobserwowano erupcję w największym w Japonii i jednym z największych na świecie masywów wulkanicznych. Góra Aso na wyspie Kiusiu wyrzuca popioły wulkaniczne - podał dziennik Mainichi.
Popioły wydostające się z wulkanu Cumbre Vieja, który od 19 września znajduje się w fazie erupcji, doprowadziły do zamknięcia w czwartek lotniska na kanaryjskiej wyspie La Palma, podała obsługująca hiszpańskie lotniska spółka Aena.
Aktywny od 19 września wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma wszedł w najbardziej eksplozywną fazę, podał we wtorek hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny (ING), odnotowując, że wydostające się z krateru okruchy wulkaniczne wyrzucane są na odległość do 800 m.
Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych. „Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.
W niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich La Palmie - podała agencja Reutera, której informację o erupcji przekazali hiszpańscy naukowcy.
Na Pustyni Kyzył-kum w Uzbekistanie istniał duży akwen, który był głównym źródłem wody od 8 tys. do 4 tys. lat p.n.e. - wynika z badań polskich i uzbeckich naukowców. "Kwestia dotyczy kluczowego momentu w dziejach gatunku ludzkiego" - mówi w rozmowie z serwisem PAP - Nauka w Polsce prof. Karol Szymczak z Wydziału Archeologii UW.