Ze szczątków człowieka, nawet jeżeli ich wiek wynosi kilkaset lat, można bardzo dużo odczytać. Nikogo nie powinna dziwić wielka popularność telewizyjnych seriali detektywistycznych czy archeologicznych. To jest naprawdę ciekawe!
Osoby z chorobami układu krążenia muszą uważać na sport, nie mogą uprawiać każdej aktywności fizycznej - uważają eksperci, ale jednocześnie podkreślają, że ruch pozytywnie wpływa na zdrowie.
Kiedyś po naszym ciele będą krążyły niewielkie urządzenia badawcze. Będą sprawdzały stan naszego zdrowia, podawały leki, a może nawet wykonywały – od wewnątrz – operacje chirurgiczne. Kiedy to się stanie?
Metody uzyskiwania z odtłuszczonych nasion lnu aktywnych peptydów i lignanów, mających właściwości antyrakowe oraz obniżające ciśnienie krwi, opracowali olsztyńscy naukowcy. Wyniki tych badań mogą być wykorzystane przy wytwarzaniu zdrowej żywności.
Szpitalne powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej zawierają trzykrotnie rzadziej szczepy bakterii - poinformowali wrocławscy lekarze. Ich zdaniem ma to wpływ na zmniejszenie szpitalnych zakażeń. Takie badania wykonano po raz pierwszy w Polsce.
Naukowcy chcą identyfikować zwłoki osób zaginionych w latach 1972-2003, których akta znajdują się w policyjnych archiwach. Na razie planują zbadanie 400 takich spraw. Część rodzin, których bliscy zaginęli przed laty, ma więc szanse na ustalenie ich losów.
Zastosowanie nowatorskiej metody leczenia przez neurochirurgów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu odbiło się szerokim echem na całym świecie i to nie tylko w środowiskach medycznych.
Wskutek zwolnień lekarskich i przejścia na rentę osób dotkniętych depresją co roku tracimy w Polsce 25 tys. lat produktywności, te koszty społeczne wynoszą od 1 do 2,6 mld zł rocznie - wynika z opublikowanego dotyczącego kosztów pośrednich depresji.
Spastyczność, tj. wzmożone napięcie mięśni rozwija się nawet u 40 proc. osób po udarze mózgu. To bolesne powikłanie można jednak łagodzić dzięki terapii i rehabilitacji - przypominają eksperci.
Lekarze z wrocławskiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeszczepili komórki z mózgu niepełnosprawnego mężczyzny do jego kręgosłupa. Sparaliżowany zaczął chodzić.