Szczepionka BCG przeciwko gruźlicy skutecznie chroni przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 - twierdzą wirusolodzy ze szpitala akademickiego Cedars-Sinai w Los Angeles (USA). Ich zdaniem potwierdziło to badanie przeprowadzone na grupie ponad 6 tys. osób zatrudnionych w tym szpitalu.
Ponad połowa personelu medycznego we Włoszech zaangażowanego w walkę z pandemią potrzebuje wsparcia psychologicznego z powodu takich objawów jak lęk i epizody depresyjne w wyniku stresu oraz presji - to rezultat badań prowadzonych na uniwersytecie w Chieti.
WHO odradza stosowania remdesiviru u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Z tą opinią nie zgadza się prof. Robert Flisiak. Twierdzi, że badania, na które powołuje się organizacja, nie są wiarygodne.
Stan mitochondriów, czyli "elektrowni" obecnych w komórach ciała człowieka - daje pojęcie o skali uszkodzenia organizmu osoby zakażonej koronawirusem - wynika z badania przeprowadzonego na uniwersytecie im. Pablo de Olavide w Sewilli we współpracy z Andaluzyjskim Ośrodkiem Biologii (CABD).
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 17 060 osób; zmarło 579 chorych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 958 416 przypadków COVID-19. Zmarło 16 147 chorych.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 16 687 osób; zmarło 580 chorych - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 941 112 przypadków COVID-19. Zmarło 15 568 chorych.
Osocze osób, które pokonały koronawirusa, zawiera cenne przeciwciała, które pomagają w leczeniu chorych na COVID-19. Osocze oddane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane nawet u trzech pacjentów, a procedura jego pobrania trwa ok. 30-40 min.
W amerykańskie Święto Dziękczynienia wiele organizacji, a także lokalne władze starają się, żeby nikomu nie brakło na stole żywności. Kryzys spowodowany pandemią Covid-19 sprawił jednak, że milionom ludzi zagraża na co dzień głód.
Urugwaj, który jako pierwszy kraj w Ameryce Łacińskiej na początku marca zamknął szczelnie swe granice, aby obronić się przed inwazją koronawirusa i 7 czerwca ogłosił:" mamy zero nowych przypadków choroby".
Pozyskanie osocza ozdrowieńców to zagadnienie krytyczne w obronie przed rosnącą liczbą zgonów na COVID-19 - podkreślił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Według niego we wtorek dzienne zapotrzebowanie na nie było na poziomie 450 jednostek, które zapewnia od 150 do 200 dawców.