W związku z gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń i brakiem personelu medycznego gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum ogłosił, że pracownicy służby zdrowia, którzy są zakażeni koronawirusem, ale nie moją objawów, mogą nadal opiekować się chorymi na Covid-19.
Pandemia koronawirusa pochłonęła już w Europie ponad 300 tys. ofiar - informuje we wtorek agencja Reutera. Na zamieszkanym przez 10 proc. światowej populacji kontynencie stwierdzono prawie jedną czwartą wszystkich zgonów na Covid-19 na świecie.
Przyjmuje się, że gdy grupa około 60 proc. społeczeństwa nabierze odporności, czy to w sposób naturalny, przez wcześniejszy kontakt z wirusem, czy przez zaszczepienie, to będzie można mówić o tym, że epidemia wygasa w sposób kontrolowany - ocenił we wtorek prof. Robert Flisiak.
Jeśli szczepionka na COVID-19 zostanie wprowadzona do obrotu, w pierwszej kolejności będą szczepione grupy osób narażonych na ryzyko zakażenia i ciężkiego przebiegu choroby, czyli m.in. osoby starsze i personel służby zdrowia - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.
Powoli zbliżamy się do stabilizacji liczby zachorowań, choć ta stabilizacja następuje przy bardzo dużej dziennej liczbie przypadków zakażeń - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że rząd stara się, by rozbudowa infrastruktury medycznej stale wyprzedzała tempo rozwoju epidemii.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 25 tys. 484 osób; łącznie wykryto dotąd 593 tys. 592 przypadki - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło dalsze 330 osób, w sumie odnotowano 8375 zgonów.
Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 21 tys. 640 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1898 jest podłączonych do respiratorów - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. W kraju jest 10 tys. 946 wolnych łóżek dla pacjentów z Covid-19 oraz 562 respiratory.
Premier: Chcemy mieć co najmniej 20 mln szczepionek; dostaniemy je pewnie na wiosnę.
Współczynnik reprodukcji wirusa, pokazujący, ile osób zaraża jeden nosiciel wirusa SARS-CoV-2, wynosił na początku listopada 1,254 - wynika z danych udostępnionych w poniedziałek PAP przez Ministerstwo Zdrowia. W poszczególnych województwach jest to od 1,1, do 1,4.
Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.