Wyścig na Marsa przyspiesza, a kolejnym jego przełomowym punktem będzie lot człowieka. Super. Tylko… po co?
Rekordowa ilość szarańczy plądruje wschodnią część Afryki. Roje wygłodniałych owadów przemieszczają się również w kierunku Bliskiego Wschodu. Pojedynczy rój może w ciągu jednego dnia pozbawić jedzenia 100, 200, a nawet 300 tys. ludzi.
„Mam dobrą pamięć, ale krótką” – mówimy coraz częściej w drugiej połowie życia. Dzisiaj maleńka muszka pozwala odkryć, dlaczego tak jest. Co ułatwia, a co utrudnia zapisywanie wspomnień?
Mamy nowego wroga. To, czy śmiertelnie groźnego, czy tylko złośliwego, jeszcze się okaże. Każdego dnia dowiadujemy się o nim więcej, choć wciąż nie wszystko jest jasne. Najważniejsze jest chyba to, że bardzo szybko się rozprzestrzenia.
Kiedyś uważano, że podróżowanie to wyjątkowo niebezpieczne zajęcie. Dlatego kto tylko mógł, siedział w domu. W świat wyruszali tylko awanturnicy. Doprawdy nie wiem, skąd się wzięło przekonanie, że świat jest bezpieczny.
Sztuczna inteligencja nie ma dobrej opinii. Nie bardzo wiemy, co robi i jak działa. Ale boimy się, że pewnego dnia przejmie nad nami kontrolę.
Podobno najstarsi ludzie nie pamiętają tak ciepłego początku roku. A przecież styczeń i luty to najzimniejsze miesiące w całym kalendarzu. Czy ta sytuacja jest normalna i z czego wynika?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadała nazwę wirusowi z Wuhanu.
Od lodowca Pine Island Glacier oderwała się góra lodowa wielkości Malty. Jej zdjęcia wykonane z orbity okołoziemskiej robią niesamowite wrażenie.
Energia jest kluczem do rozwiązania większości – o ile nie wszystkich – ziemskich problemów. Jak to możliwe, że żyjąc na planecie, na której jest więcej wody niż lądu, miliony ludzi cierpią z powodu jej niedoboru?
Życie z wody na ląd wychodziło co najmniej dwa razy. Tylko jak to się stało, że poradziło sobie w zupełnie innych niż wodne warunkach? Okazuje się, że udało się to dzięki bakteriom.
Kiedyś wymyśliłem, żeby wodę ze zbiornika na deszczówkę skierować do domowych spłuczek. Nawet narysowałem prosty schemat. Gdy pokazałem go instalatorowi, popatrzył na mnie z politowaniem i powiedział, że tego nie da się zrobić. Gdyby to było takie proste, jak sobie wymyśliłem, na pewno już wszyscy mieliby w domach takie podłączanie.
Ściśle określone objawy, które wystąpią do 14 dni od powrotu z miejsca o wysokim ryzyku zarażenia COVID-19 lub bliski kontakt z osobą chorą, to przesłanki, aby dzwonić do stacji epidemiologicznej, a w przypadku nasilenia symptomów udać się do oddziału lub szpitala zakaźnego.
Pisząc o przyszłości medycyny w sytuacji, w której wielu pacjentów nie może doprosić się o podstawową opiekę medyczną, narażam się na kpiny, a może i na gniew. Trudno. Medycyna jest dzisiaj najszybciej rozwijającą się dziedziną nauki stosowanej. To, co się w niej dzieje, może przyprawić o zawrót głowy.
W nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce - poinformował w środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że pacjent jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze.
W Polsce nie potwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem, a liczba osób przebywających na obserwacji w szpitalach celem wykluczenia zakażenia zmniejszyła się do 68 - wynika z danych resortu zdrowia. Na świecie potwierdzono natomiast ponad 90 tys. zachorowań; 3,1 tys. osób zmarło - podał GIS.
We Włoszech zmarło już 79 osób zarażonych koronawirusem - poinformował we wtorek szef Obrony Cywilnej, nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu Angelo Borrelli. Poprzedni bilans to 52 ofiary śmiertelne epidemii.
We wszystkich laboratoriach w kraju pod kątem koronawirusa przebadano dotychczas 559 próbek, wszystkie wyniki są negatywne - przekazało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.
Na Ukrainie wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek tymczasowy szef centrum zdrowia społecznego Ihor Kuzin. Zakażony mężczyzna przyjechał na Ukrainę z Włoch przez Rumunię.
Na co dobrze zwrócić szczególną uwagę, by zminimalizować ryzyko zakażenia?