Są nowe decyzje dot. obostrzeń. Szczyt trzeciej fali przetacza się przez szpitale

Apogeum trzeciej fali w poprzednich tygodniach teraz przetacza się przez szpitale - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. - Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji do 25 kwietnia - dodał. Wyjątki od tej zasady dotyczyć będą przedszkoli, żłobków i sportu na świeżym powietrzu.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono w ciągu ostatniej doby u 21 283 kolejnych osób, najwięcej przypadków wykryto na Śląsku - 3386 i Mazowszu - 2925 . Zmarło 803 chorych z COVID-19.

"To apogeum fali trzeciej, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań, mieliśmy w poprzednich tygodniach, natomiast teraz ta fala przetacza się przez szpitale" - stwierdził szef resortu zdrowia.

"Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami" - napisano w komunikacie MZ.

Podkreślono, że wciąż odnotowujemy dużą liczbę zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19.

Dalsze decyzje w sprawie restrykcji uzależniono - jak napisano - od spływających każdego dnia informacji o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów.

Równocześnie przypomniano, że obecnie jest 75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów.

"To liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień" - przekazano.

Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały włącznie do 3 maja.

"Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu" - napisano.

Ponadto od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

"Dopuszczamy także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy" - zaznaczono.

Nadal działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. "Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób" - przekazano na stronie.

Od 19 kwietnia mają być też otwarte żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Natomiast uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się nadal zdalnie.

Dotychczasowe obostrzenia przedłużono do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Przypomniano, że w handlu nadal wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte, podobnie jak centra i galerie handlowe z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity też osób. W sklepach do 100 m2 może przebywać jedna osoba na 15 m2, powyżej 100 m2 jedna na 20 m2.

Dodatkowo utrzymano limit w miejscach kultu religijnego – na jedną osobę musi przypadać 20 m2.

Bez zmian pozostaje również obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Pozostaną wciąż zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz instytucje kultury - teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

- Europejska Agencja Leków potwierdziła we wtorek przydatność szczepionki Johnson & Johnson; opieramy się cały czas na podejściu EMY i będziemy postępować zgodnie z tymi rekomendacjami - podkreślił szef resortu zdrowia. We wtorek amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem tego jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób.

- W ciągu dwóch tygodni będą pierwsze wyniki badań klinicznych amantadyny w walce z Covid - zapowiedział minister Niedzielski.

 

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, POLITYKA, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg