Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Ok. 40 drużyn z 12 krajów i 6 kontynentów zgłosiło chęć udziału w drugiej edycji międzynarodowego konkursu łazików marsjańskich, który odbędzie się we wrześniu w podkieleckim Podzamczu - poinformował PAP Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej.
Meteoryty, czyli materia z ciał niebieskich, która trafiła w sposób gwałtowny na Ziemię, mogą dać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób przebiegały pierwsze etapy procesu formowania się Układu Słonecznego - wyjaśniają astronomowie.
W marcu, po dwóch latach przerwy ma ponownie ruszyć Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) w CERN pod Genewą. Ma osiągnąć prawie dwa razy większą energię zderzeń niż dotąd. Mimo że LHC był wyłączony, fizycy nie mieli wakacji - powiedział PAP fizyk dr Michał Bluj.
Grupa młodych naukowców z Wrocławia kataloguje i opisuje znalezisko sprzed ćwierćwiecza. W poklasztornej studni natrafiono m.in. na średniowieczną ceramikę i ludzkie szczątki.
Obecnie w Europie występują trzy różne linie genetyczne łosi: skandynawska, polsko-białoruska oraz wschodnia - wykazały najnowsze badania genetyczne, które przeprowadzili naukowcy z kilku krajów oraz USA pod kierunkiem dr Magdaleny Niedziałkowskiej z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
W ciągu kilkunastu lat w Wielkopolsce o 38 proc. wzrosła liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Lekarze wskazują, że powodem takiego przyrostu jest starzenie się społeczeństwa oraz zły styl życia, który wzmaga ryzyko wystąpienia raka.
Stulatkowie z woj. śląskiego, u których ciśnienie skurczowe mieściło się w przedziale łagodnego nadciśnienia tętniczego, byli bardziej samodzielni w codziennych czynnościach i w lepszej kondycji umysłowej - wykazali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna? To jedno z pytań wciąż nurtujących naukowców.
Niska temperatura otoczenia podobnie jak zwiększona aktywność fizyczna sprzyja walce z otyłością, dlatego należy rozważyć, czy w mieszkaniach i pomieszczeniach instytucji publicznych nie obniżyć temperatury do 18 stopni C. - uważają naukowcy.
Już wiadomo, jak sprawić, by nurkowie mogli uciąć sobie pod wodą pogawędkę. Wcale nie jest przy tym konieczna elektronika - udowodnili to polscy naukowcy dzięki badaniom nad komunikacją morskich ssaków, m.in. fok i delfinów.