Polityka klimatyczna? Racjonalnie

Sejm przyjął w piątek uchwałę w sprawie racjonalnego wdrażania polityki klimatycznej. Dokument stwierdza, że prowadzenie jednostronnej polityki klimatycznej, w oderwaniu od ustaleń globalnych, jest niecelowe.

Za było 446 posłów, czyli wszyscy, którzy brali udział w głosowaniu.

W uchwale, której projekt przygotowała komisja ochrony środowiska napisano, że Sejm dostrzega konieczność prowadzenia skutecznej polityki klimatycznej. Globalne zmiany klimatu stanowią zagrożenie dla środowiska i jakości życia przyszłych pokoleń, przeciwdziałanie tym zagrożeniom wymaga zgodnej współpracy całej społeczności międzynarodowej, ale prowadzenie jednostronnej polityki, w oderwaniu od konsensusu z Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ ws. zmian klimatu, nie jest celowe.

Sejm podkreśla w uchwale duży dorobek Polski w dziedzinie ograniczania emisji gazów cieplarnianych, wskazując, że cel redukcyjny wynikający z protokołu z Kioto z 1997 r. - zmniejszenie emisji o 6 proc. - jest realizowany ze znaczną nadwyżką, a faktyczna redukcja emisji wynosi około 30 proc.

Sejm w uchwale krytycznie ocenia propozycje Komisji Europejskiej dotyczące długookresowych celów w dziedzinie budowy gospodarki niskowęglowej, zgodnie z którymi do 2020 r. redukcja emisji gazów cieplarnianych powinna wynieść 20 proc., a do 2050 r. redukcja emisji gazów cieplarnianych powinna wynieść 80-95 proc. Propozycje te nie uwzględniają specyficznych uwarunkowań gospodarczych poszczególnych krajów członkowskich, nie przewidują też mechanizmów służących sprawiedliwemu rozłożeniu obciążeń związanych z wdrażaniem europejskiej polityki klimatycznej - głosi tekst.

Dlatego Sejm wzywa w uchwale rząd do przygotowania wszechstronnej analizy kosztów i korzyści związanych z realizacją polityki klimatycznej związanych z realizacją polityki klimatycznej do roku 2020 i do roku 2050, która powinna umożliwić wybór najbardziej racjonalnego sposobu redukcji emisji, pozwalającego na minimalizację niepożądanych skutków społecznych i gospodarczych. (PAP)

«« | « | 1 | » | »»
 • cau_kownik
  16.10.2012 00:06
  "Sejm wzywa w uchwale rząd do przygotowania wszechstronnej analizy kosztów i korzyści związanych z realizacją polityki klimatycznej"

  Ciekawe o jakich "korzyściach" może być mowa. Klimatu nie naprawią, choćby pozamykali cały przemysł na kłódkę. Więc co?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.