Jeszcze żywy karp

"Nie baw się w kata, kup karpia w płatach" - to główne hasło tegorocznej edycji kampanii społecznej "Jeszcze żywy karp", którą niedawno rozpoczęli ekolodzy ze stowarzyszenia Klub Gaja - poinformowała koordynator akcji Beata Tarnawa.

Zdaniem Tarnawy trzy pierwsze tygodnie grudnia to szansa, by zwrócić uwagę Polaków na niehumanitarne traktowanie karpi przed świętami Bożego Narodzenia. "To jedyne ryby, które są masowo sprzedawane żywe w polskich sklepach. Wystawiane w plastikowych basenach i pojemnikach, wielokrotnie wyławiane podczas sprzedaży są narażone na zranienia, otarcia i stres. Pakowane żywcem do reklamówek narażone są potem na powolną śmierć przez uduszenie" - podkreśliła.

Kampania ekologów ma na celu przypomnieć, że konsument ma wybór i może wpłynąć na sposób handlu karpiami. "Sprzedaż karpia z lodu czy chłodni, tak jak innych ryb, zmniejsza cierpienie tych zwierząt. Taki wybór proponuje konsumentom Klub Gaja" - poinformowała Tarnawa.

W tegorocznej edycji kampanię wesprą między innymi aktorzy Magdalena Różczka i Bartłomiej Topa a także publicysta kulinarny Robert Makłowicz.

Tarnawa poinformowała również, że kampania w tym roku po raz pierwszy ma swoją stronę internetową www.jeszczezywykarp.pl. Znajdują się na niej między innymi materiały promocyjne kampanii.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków. Angażował się m.in. w akcję poparcia wniosku o przyjęcie ustawy "O ochronie zwierząt". W 2009 r. Sejm dzięki działaniom Klubu Gaja do kręgowców objętych tymi przepisami dopisał ryby hodowlane.

KlubGaja24 Jeszcze żywy Karp

«« | « | 1 | » | »»
 • tatus
  04.12.2012 09:23
  Pan Jezus czekając na uczniów nad jeziorem ze smażoną rybą miał pewnie kupione filety z karpia? -co za różnica czy to ktoś, czy to ja rybę zabije. Nie dajmy się zwariować, zatroszczmy się raczej o tych którzy z różnych powodów rybki mieć nie będą. Ile pieniędzy kosztują takie spoty reklamowe?-przecież to idzie w GRUBE miliony, ile istnień ludzkich można by za to wyżywić?
  Zdaje się,że cierpienie wpisane jest tylko w ludzkie życie, w życie karpia już nie.
 • Gosik777
  04.12.2012 11:09
  Gosik777
  Proponuję zapoznać się także od innej strony z tą akcją:
  http://www.fronda.pl/a/bluznierstwo-ekologow-czyli-droga-krzyzowa-karpia-zaprezentowana-pod-sejmem,24180.html
 • cau_kownik
  04.12.2012 17:20
  cau_kownik
  Ponoć najlepsze mięso, jak się karpia żywcem owinie gazetą i poderżnie gardło nad zlewem - żeby krew odciekła.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .