Planetarium Śląskie zabytkiem

Planetarium Śląskie w Chorzowie - największe i najstarsze w Polsce - zostało wpisane do rejestru zabytków. Dyrekcja placówki liczy na większe środki, które pozwolą zachować unikatowy charakter obiektu.

"Wpis do rejestru daje nam możliwość ubiegania się o dotacje z puli na ochronę zabytków zarówno w Ministerstwie Kultury, jak i u wojewody. Nie ukrywam, że bardzo liczymy na te pieniądze" - powiedział dyrektor planetarium Lech Motyka.

Przypomniał, że przez 57 lat planetarium nie przeszło gruntownego remontu. "Nasz budynek, aby znów mógł stać się perłą architektury, potrzebuje nakładów. Musimy chronić go przed samoistną degradacją. Teraz pojawiło się światełko w tunelu"- dodał Motyka.

Chorzowskie planetarium powstało w 1955 r., w obowiązującym wówczas w architekturze nurcie socrealizmu. W ocenie ekspertów planetarium z charakterystyczną kopułą jest pozytywnym przykładem nurtu - forma wynika z funkcji, jaką spełnia gmach. Przestrzeń jest bardzo czytelna - biura i pomieszczenia administracyjne zostały wyraźnie oddzielone od właściwiej części obiektu, która spełnia funkcję naukową. Choć planetarium powstawało w okresie powszechnych niedoborów, to ówcześni decydenci zadbali, by użyto materiałów budowlanych najwyższej jakości.

Planetarium wybudowano dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika, którego imię nosi. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą od wewnątrz ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób.

Pod niebem planetarium, wiernie naśladującym rzeczywisty firmament, odbywają się popularne prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz spektakle. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największą w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy.

W pogodne dni zwiedzający mogą obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu - ciekawe obiekty nocnego nieba, oglądane nawet w 750-krotnym powiększeniu. Pracującym w planetarium astronomom teleskopy służą do śledzenia planetoid i komet. Czas odmierza okazałych rozmiarów zegar słoneczny, usytuowany na dziedzińcu planetarium. Stacje klimatologiczna i sejsmologiczna pełnią regularną służbę obserwacyjną.

Budynek jest otoczony bujną zielenią jednego z największych miejskich parków w Polsce - Parku Śląskiego, na terenie którego mieszczą się również m.in. ogród zoologiczny i Stadion Śląski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama