Mumie z miażdżycą

Oznaki miażdżycy odkryto u mumii, w tym niektórych liczących sobie ok. 4 tys. lat, pochodzących z różnych rejonów świata i epok. Może to oznaczać, że na powstawanie choroby ma wpływ nie tylko współczesny styl życia - wynika z ostatnich badań.

Mumia   Jose and Roxanne / CC 2.0 Mumia
Eksponat ze zbiorów muzeum w Louvrze
Międzynarodowy zespół naukowców przebadał za pomocą tomografu komputerowego 137 mumii - 76 egipskich, 51 pochodzących z terenów dzisiejszego Peru i 10 z terenów południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych oraz Wysp Aleuckich. Oznaki prawdopodobnej lub pewnej miażdżycy odkryto u ok. jednej trzeciej przebadanych mumii - częściej u osób, które zmarły w starszym wieku.

Najstarsze z przebadanych przez naukowców mumii liczą sobie ok. 4 tys. lat, a najmłodsze pochodzą z lat 1750-1900.

Rezultaty badań zaprezentowano na dorocznej konferencji amerykańskiego kolegium kardiologicznego w San Francisco. Zostały one także opublikowane w brytyjskim czasopiśmie "Lancet".

Za czynniki ryzyka sprzyjające powstawaniu miażdżycy uważa się powszechnie: palenie tytoniu, otyłość, brak aktywności fizycznej i stres, a także zbyt wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie.

Profesor gerontologii Uniwersytetu Południowej Kalifornii i jeden z autorów badań Caleb Finch uważa jednak, że choroba nie musi być związana ze współczesnym stylem życia, lecz stanowić element "procesu starzenia się naszego gatunku".

"Fakt, że odkryliśmy podobny poziom arteriosklerozy u osób wywodzących się z różnych kultur, o odmiennych stylach życia i diecie, sugeruje, że choroba ta mogła być znacznie bardziej rozpowszechniona w dawnych czasach niż sądziliśmy" - przekonywał główny autor badań profesor Randall Thompson z instytutu kardiologii w Kansas City na środkowym zachodzie USA.

Agencja Reutera odnotowuje, że we wcześniejszych badaniach także wykryto oznaki miażdżycy u mumii egipskich, ale tłumaczono to możliwym niezbyt zdrowym stylem życia wynikającym z wysokiego statusu, jakim za życia cieszyli się zmumifikowani zmarli. Obecnie materiał badawczy był znacznie obszerniejszy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama