Komórki sprzyjają walce z analfabetyzmem?

Telefony komórkowe pozytywnie wpływają na rozwój umiejętności czytania i pisania wśród ludności państw o wysokim poziomie analfabetyzmu i małym dostępie do książek - wynika z ostatniego badania UNESCO.

UNESCO szacuje, że na świecie jest 774 milionów analfabetów, a większość mieszkańców Afryki subsaharyjskiej nie posiada nawet jednej książki. Jednak sytuację poprawia nagły rozwój sieci telefonii komórkowej.

W raporcie UNESCO podkreślono, że wiele z tych osób ma szansę na kontakt z tekstem pisanym dzięki telefonom komórkowym, które umożliwiają nie tylko komunikację, ale dają też możliwość czytania książek na małych wyświetlaczach.

Jedna trzecia z badanych czytała swoim dzieciom opowiadania, które znajdowały się na ich telefonach. Podkreślono jednocześnie, że osoby, które zaczęły czytać dzięki telefonii komórkowej częściej sięgają w przyszłości po tekst drukowany, podnosząc swoje zdolności czytania i pisania.

Badanie przeprowadzono na grupie 4 tysięcy mieszkańców Etiopii, Ghany, Indii, Nigerii, Pakistanu, Ugandy i Zimbabwe.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.