Słońce da znać o sobie 20 marca

Spodziewane 20 marca zaćmienie Słońca na kilka godzin o ponad jedną trzecią może obniżyć moc elektrowni słonecznych w Europie i wywołać spadki napięcia w europejskiej sieci energetycznej - wskazuje Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E).

ENTSO-E, do której należy 41 operatorów sieci z 34 państw Europy (w tym PSE S.A. z Polski), w swym raporcie z 19 lutego podaje, że dzienna moc europejskich elektrowni słonecznych i ogniw fotowoltaicznych wynosi łącznie 89,3 GW. W czasie zaćmienia może jednak spaść o 33,5 GW - podkreśla.

Zjawisko rozpocznie się 20 marca o godzinie 8.40 i zakończy o godz. 12.50. Przy czystym niebie w największym stopniu dotknie sieci w Niemczech i we Włoszech - w tych krajach udział ogniw fotowoltaicznych w ogólnym miksie energetycznym jest wysoki, a zaćmienie będzie wyraźnie widoczne.

W Polsce Księżyc w trzech czwartych przesłoni tarczę Słońca. Całkowite zaćmienie będzie można obserwować m.in. na Wyspach Owczych i Spitsbergenie.

ENTSO-E przewiduje, że z powodu zaćmienia Słońca w Niemczech może dojść nawet do spadku produkcji energii z ogniw fotowoltaicznych o 16,9 GW. Tymczasem całkowity dzienny potencjał niemieckich paneli słonecznych szacuje się na 39,7 GW. Oczywiście zależy on od pory roku i pogody.

We Włoszech spadek może wynieść 7,1 GW, przy całkowitej mocy 19,6 GW - dodaje ENTSO-E.

Według stowarzyszenia względnie wysokie spadki - od 1,3 do 2 GW - mogą wystąpić też w Belgii, Francji i Hiszpanii.

Ograniczenie promieniowania słonecznego bezpośrednio dotknie wydajności ogniw fotowoltaicznych i po raz pierwszy wpłynie na bezpieczeństwo europejskiego systemu energetycznego - podkreśla ENTSO-E w swym raporcie. Głównym wyzwaniem dla operatorów według stowarzyszenia będzie koordynacja działań i zrównoważenie sieci w celu uniknięcia przeciążeń.

ENTSO-E nazywa zaćmienie "bezprecedensowym testem dla systemów energetycznych Europy".

 

«« | « | 1 | » | »»
 • _jasiek
  25.02.2015 11:14
  Nie miał co napisać, to napisał to co napisał. Skoro zjawisko jest z góry określone co do dnia i godziny, to w czym problem? W uruchomieniu rezerwowych mocy? Przecież w nocy słońca całkiem nie widać a system energetyczny funkcjonuje. A te "spadki napięcia", totalny bełkot żurnalisty bez cienia przygotowania do podejmowanej tematyki.
 • Nab
  25.02.2015 13:45
  W jakim języku jest zdanie w tytule:
  "Słońce da odczuć o sobie(...)" ? - bo po polsku z pewnością to nie jest.
  Cóż to za konstrukcja "dać odczuć o sobie"?

  "O sobie" można opowiedzieć, przypomnieć itd, ale "dać odczuć?

  No tak: jenzycka polskaj jezd tróndna, cza sie ortogrfijów uczyć, końcuwków i łodmianów..."

  Ha,ha,ha - brawo autor - gimnazjum pewnie nie ukończone...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja