Załoga rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz MS-04, który wystartował w czwartek rano z kosmodromu Bajkonur, już po południu tego samego dnia znalazła się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowało Centrum Kontroli Lotów (ros. CUP).
"Luki otwarto, kosmonauci przeszli na pokład ISS" - powiedział przedstawiciel CUP.
Start statku z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie nastąpił o godzinie 9.13 czasu polskiego. Połączenie z ISS nastąpiło po pomyślnym locie zgodnie z planem już w sześć godzin później, a nie po dwóch dobach tak jak w przypadku trzech poprzednich i traktowanych jako próbne misji statków Sojuz MS.
Na pokładzie ISS nowych przybyszów: Rosjanina Fiodora Jurczychina i Amerykanina Jacka Fischera - powitała pełniąca obecnie funkcję dowódcy ISS Amerykanka Peggy Whitson, a także Rosjanin Oleg Nowicki i Francuz Thomas Pesquet.
Nowo przybyli mają spędzić na ISS 136 dni. Na Ziemię wrócą z Peggy Whitson, która w najbliższy poniedziałek pobije wynoszący dotąd 534 dni rekord łącznego czasu pobytu obywatela USA w kosmosie.
Początkowo planowano, że Sojuzem MS-04 poleci nie jeden, lecz dwóch Rosjan, ale rosyjska państwowa agencja kosmiczna Roskosmos postanowiła zmniejszyć od wiosny bieżącego roku rosyjską obsadę ISS z trzech do dwóch osób. Stan taki, który oznacza zwiększenie ekipy astronautów nierosyjskich z trzech do czterech, ma potrwać do czasu dołączenia do stacji orbitalnej rosyjskiego modułu laboratoryjnego Nauka, co nastąpi nie wcześniej niż jesienią 2018 roku. (PAP)
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.