Wielcy uczeni i ich postawa wobec wiary chrześcijańskiej

Referat wygłoszony na Konferencji Chrześcijańskiego Forum Pracowników Nauki Nauka - Etyka - Wiara 2007 .:::::.

Jednym z najbardziej doniosłych odkryć naukowych było zidentyfikowanie i opisanie elektronu. Dokonał tego J.J. Thomson (1856–1940). W czasopiśmie Nature, (tom 81, s. 257) pisał on: W oddali wznoszą się jeszcze wyższe naukowe szczyty, które odkryją przed swoimi zdobywcami jeszcze szersze perspektywy i pogłębią uczucie, że wielkie są dzieła Pańskie. Nad frontowymi drzwiami laboratorium, w którym pracował, została wyrzeźbiona (i do dziś się tam znajduje) tabliczka z napisem: wielkie są dzieła Pańskie, godne badania przez wszystkich, którzy je miłują będące cytatem z Biblii (Psalm 111,2).

Charles Coulson (1910–1974) był jednym z trzech głównych twórców molekularnej teorii orbitalnej. W wieku trzydziestu kilku lat osiągnął bardzo znaczące rezultaty naukowe. Był profesorem matematyki i chemii teoretycznej w Oxford University. Był diakonem kościoła metodystycznego i rzecznikiem chrześcijaństwa w środowisku akademickim. W biograficznych pamiętnikach znajduje się jego własny opis nawrócenia na wiarę chrześcijańską: było nas wtedy jakieś dziesięć osób, razem szukaliśmy Boga i razem Go znaleźliśmy. Stał się On dla mnie kimś absolutnie realnym. Znałem Go i mogłem z Nim rozmawiać w osobisty sposób, który wcześniej nie wydawał mi się nawet możliwy do wyobrażenia. Moje modlitwy były najwspanialszymi momentami w ciągu dnia. życie miało swój cel i ten cel wszystkiemu nadawał swoiste zabarwienie.

Wybitnym chemikiem, autorem ponad 900 publikacji naukowych, który był już piec razy nominowany do Nagrody Nobla, jest znany nam z pierwszej konferencji Nauka – Etyka – Wiara profesor Henry Schaefer. Publikacje jego były cytowane już ponad 30 000 razy, co daje mu szóste miejsce w świecie wśród chemików. Przez 18 lat pracował w Berkeley, a obecnie jest dyrektorem Centrum Obliczeniowego Chemii Kwantowej w University of Georgia, USA. W międzyczasie wykładał gościnnie na Uniwersytecie Paryskim (1977), Politechnice Federalnej w Zurychu (1994, 1995, 1997, 2000, 2002) oraz na Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberrze (1999). Wygłosił wiele odczytów na temat relacji nauki i wiary chrześcijańskiej, miedzy innymi w amerykańskich uniwersytetach w Berkeley, Harvardzie, Princeton, Stanfordzie oraz w kilkudziesięciu miastach takich, jak: Ankara, Berno, Delhi, Hongkong, Kalkuta, Paryż, Pekin, Sankt Petersburg, Sofia, Szanghaj, Taipei, Tokio, Zagrzeb. W 1973 r. profesor Schaefer doświadczył i nadal doświadcza tej samej relacji z Bogiem, jaka opisał Coulson, zaś jego życie ma cel w Jezusie Chrystusie i cel ten nadaje wszystkiemu swoiste zabarwienie. Jako ciekawostkę można dodać, że podczas jego pracy w Berkeley na wydziale chemii zatrudnionych było 50 profesorów, z których tylko jeden, Robert Harris, publicznie przyznawał się do ateizmu.

Kolejnym żyjącym współcześnie naukowcem i chrześcijaninem jest Robert Griffiths (1937–), członek Amerykańskiej Akademii Nauk i zdobywca (1984 r.) jednej z najbardziej pożądanych nagród Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego za osiągnięcia w mechanice statystycznej oraz termodynamice. Na co dzień jest profesorem fizyki w Carnegie-Mellon University. W 1987 r. w Christianity Today napisał: jeśli potrzebuje ateisty do debaty, idę na wydział filozofii. Z wydziału fizyki nie miałbym wielkiego pożytku. Potwierdza to, iż wśród przedstawicieli nauk ścisłych jest więcej chrześcijan niż wśród humanistów, a szczególnie filozofów.

Wybitnym eksperymentatorem XX w. jest Charles Townes (1915–), laureat Nobla za odkrycie lasera. Niewiele brakowało, aby otrzymał druga Nagrodę Nobla za obserwacje pierwszej cząsteczki interstelarnej. Badania nad tymi molekułami stały się wkrótce ważna częścią astrofizyki. W swej autobiografii wydanej przez American Institute of Physics w 1995 r., pisze w ten sposób: mógłbyś mi zadać pytanie – pokaż mi, gdzie Bóg ingeruje w nasz świat? Jeśli wierzysz w Boga, to nie można mówić o jakimś szczególnym „gdzie”. On zawsze tu jest, znajduje się przecież wszędzie. Dla mnie Bóg, choć wszechobecny, jest osoba i stanowi potężne źródło siły. On bardzo odmienił moje życie.

Arthur Schawlow (1921–2000) uzyskał Nagrodę Nobla za odkrycia z zakresu spektroskopii laserowej, pracując w Stanford University. Był przekonany, że jego eksperymentalne badania nad spektroskopia molekularna wskazują na działanie Bożej mocy stwórczej. Zwracał uwagę na to, że nie dostarczają one informacji o Bogu w sposób przystępny, w przeciwieństwie do Nowego Testamentu, który mówi tak wiele o Bogu w tak przystępny sposób.

John Polkinghorne (1930–) był w latach 1968–1979 profesorem w Katedrze Fizyki Matematycznej w Cambridge University. W 1979 r. poszedł na studia teologiczne, a następnie został anglikańskim pastorem. W 1986 r. powrócił do swej uczelni, najpierw jako dziekan Trinity Hall, a następnie jako rektor Queen’s College. Znanych jest wiele jego wypowiedzi na tematy dotyczące wiary, między innymi ta: Traktuję Boga bardzo poważnie. Jestem chrześcijaninem i wierze, że Bóg istnieje i dał się poznać poprzez Jezusa Chrystusa.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg