Sztuczna inteligencja: W 2018 r. doszło do wielu ciekawych zmian

Według ekspertki w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i wykładowczyni Akademii Leona Koźmińskiego dr Aleksandry Przegalińskiej zakres praktycznych zastosowań AI staje się coraz szerszy, a tylko w 2018 r. doszło w tej dziedzinie do wielu ciekawych zmian.

"Zobaczyliśmy między innymi, że Deep Learning, czyli głębokie uczenie maszynowe, może być bardzo skuteczne w wielu dziedzinach. Mam tu przede wszystkim na myśli działalność firmy DeepMind" - zaznaczyła w rozmowie z PAP dr Przegalińska. Brytyjskie przedsiębiorstwo technologiczne skaluje swoje rozwiązania związane z używaniem sieci neuronowych m.in. w celu wypracowania sposobu na użycie przez Google mniejszej ilości energii, którą alokuje w procesy kognitywne.

Kupiona przez amerykański koncern firma w 2018 r. rozpoczęła także projekt tworzenia ToM-netu, czyli Theory of Other Mind Network. Jest to sieć, która "będzie w stanie rozpoznać stany emocjonalne i intencję osoby, z którą będzie rozmawiać. Myślę, że jest to bardzo poważne przedsięwzięcie i kolejny dla branży kamień milowy" - oceniła ekspertka.

Dr Przegalińska przyznała, że w ubiegłym roku branży AI nie zabrakło również wydarzenia o charakterze negatywnym. "Niedawno oparta na sztucznej inteligencji sieć, która miała być rekruterem dla Amazona, w związku z tym, że posiadała zestereotypizowany zestaw danych, nie chciała zrekrutować do pracy ani jednej kobiety" - wskazała.

"Zobaczyliśmy, że jeżeli korzystamy z dużych wolumenów danych o niezbyt dobrej jakości, może to skończyć się bardzo kompromitującymi rezultatami. Bardzo mało prawdopodobne jest, że wykorzystywanie sztucznej inteligencji przy małej dbałości o dane da pożądane efekty" - podkreśliła dr Przegalińska i dodała, że przywołana sytuacja negatywnie odbiła się na wizerunku Amazona. Stało się to "przestrogą dla tych, którzy korzystają z rozwiązań AI, a nie dbają odpowiednio o wrzucane do systemu dane" - zauważyła.

Według dr Przegalińskiej zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie wciąż pozostaje w fazie pionierskiej. Ekspertka liczy jednak, że ulegnie to zmianie w 2019 r. "Firmy powinny coraz częściej dostrzegać wartość sztucznej inteligencji dla swojego modelu biznesowego oraz uświadamiać sobie, że sięganie po nią może przynieść potężne zmiany, o ile będzie poprawnie stosowana" - zaznaczyła.

Dr Przegalińska wyraziła nadzieję, że 2019 r. "będzie dla AI wyjściem z fazy pionierskości do mainstreamu i zaowocuje tym, że organizacje będą traktowały ją nie tylko jako coś, o czym się mówi, ale jako narzędzie, którego skutecznie się używa".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tomaszl
  12.01.2019 12:42
  AI to dziedzina rozwijana od wielu lat. Obecnie faktycznie zeszła już pod nasze strzechy i dziś pewnie wielu z nas codziennie korzysta z AI.
  Rozpoznawanie obrazów w tym pisma, rozpoznawanie mowy (też języka polskiego) dziś dostępne jest dla każdego z nas i to często za darmo.
  Oczywiście są też inne systemy bazujące na AI. Choćby te wspomagające biznes, diagnostykę medyczną.
  Powoli pojawiają się też w samochodach seryjnych elementy z tzw. samochodów autonomicznych. To też AI
  Stąd raczej trudno mówić, że 2018 rok jest jakimś przełomem, bo postęp jest tutaj widoczny od wielu lat.
  ps. dla demonstracji pewnego systemu zarządzania domem przygotowałem kiedyś oświetlenie pokoju dostosowujące sie do emocji twarzy. I w sumie to działało w miarę poprawnie.
 • Kooper Nick
  12.01.2019 18:33
  Opisany tutaj przypadek to nie jedyny przykład rzekomej porażki sztucznej inteligencji. Ponad 2 lata temu Microsoft „zatrudnił” AI mającą symulować nastolatkę na Twitterze, która miała prowadzić dyskusje z prawdziwymi ludźmi. Okazało się, że już po jednym dniu „nastolatka” stała się rasistką, obrażała feministki i Murzynów, chwaliła Hitlera, co rzekomo stanowiło dowód na głupotę AI.

  Moim zdaniem jest inne wytłumaczenia takiego rezultatu, wcale nie zakładające głupoty AI.
  Eksperyment pokazał, że bez sumienia i charakteru ktoś inteligentny, którego celem jest zdobycie popularności pójdzie właśnie taką drogą jaką wybrała AI. Upadek obyczajów, jaki społeczności ludzkiej zajęło by jedno pokolenie, w przypadku superwydajnego komputera pozbawionego sumienia zajęło jeden dzień.
 • Czloax
  13.01.2019 11:47
  Rok 1987. Zapowiadają "za 3-8 lat AI będzie w stanie interpretować Szekspira, wszczynać intrygi". Minęło 32 lata i nic - bezrozumna maszyna, którą próbuje się na siłę upodobnić z zewnątrz do choćby namiastki inteligencji.
 • Johna
  16.01.2019 14:44
  Straszenie sztuczną inteligencją w niedalekiej przyszłości znajduję w aktualnie czytanej książce pt.21 lekcji na XXl wiek autor Y.N.Harari.Szkoda,że nie zdążę sprawdzić tych wizji świata algorytmów z naturalnych powodów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.