Według ekspertki w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i wykładowczyni Akademii Leona Koźmińskiego dr Aleksandry Przegalińskiej zakres praktycznych zastosowań AI staje się coraz szerszy, a tylko w 2018 r. doszło w tej dziedzinie do wielu ciekawych zmian.
"Zobaczyliśmy między innymi, że Deep Learning, czyli głębokie uczenie maszynowe, może być bardzo skuteczne w wielu dziedzinach. Mam tu przede wszystkim na myśli działalność firmy DeepMind" - zaznaczyła w rozmowie z PAP dr Przegalińska. Brytyjskie przedsiębiorstwo technologiczne skaluje swoje rozwiązania związane z używaniem sieci neuronowych m.in. w celu wypracowania sposobu na użycie przez Google mniejszej ilości energii, którą alokuje w procesy kognitywne.
Kupiona przez amerykański koncern firma w 2018 r. rozpoczęła także projekt tworzenia ToM-netu, czyli Theory of Other Mind Network. Jest to sieć, która "będzie w stanie rozpoznać stany emocjonalne i intencję osoby, z którą będzie rozmawiać. Myślę, że jest to bardzo poważne przedsięwzięcie i kolejny dla branży kamień milowy" - oceniła ekspertka.
Dr Przegalińska przyznała, że w ubiegłym roku branży AI nie zabrakło również wydarzenia o charakterze negatywnym. "Niedawno oparta na sztucznej inteligencji sieć, która miała być rekruterem dla Amazona, w związku z tym, że posiadała zestereotypizowany zestaw danych, nie chciała zrekrutować do pracy ani jednej kobiety" - wskazała.
"Zobaczyliśmy, że jeżeli korzystamy z dużych wolumenów danych o niezbyt dobrej jakości, może to skończyć się bardzo kompromitującymi rezultatami. Bardzo mało prawdopodobne jest, że wykorzystywanie sztucznej inteligencji przy małej dbałości o dane da pożądane efekty" - podkreśliła dr Przegalińska i dodała, że przywołana sytuacja negatywnie odbiła się na wizerunku Amazona. Stało się to "przestrogą dla tych, którzy korzystają z rozwiązań AI, a nie dbają odpowiednio o wrzucane do systemu dane" - zauważyła.
Według dr Przegalińskiej zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie wciąż pozostaje w fazie pionierskiej. Ekspertka liczy jednak, że ulegnie to zmianie w 2019 r. "Firmy powinny coraz częściej dostrzegać wartość sztucznej inteligencji dla swojego modelu biznesowego oraz uświadamiać sobie, że sięganie po nią może przynieść potężne zmiany, o ile będzie poprawnie stosowana" - zaznaczyła.
Dr Przegalińska wyraziła nadzieję, że 2019 r. "będzie dla AI wyjściem z fazy pionierskości do mainstreamu i zaowocuje tym, że organizacje będą traktowały ją nie tylko jako coś, o czym się mówi, ale jako narzędzie, którego skutecznie się używa".
Pływające miasto ma być gotowe do 2027 roku. To innowacyjne rozwiązanie na Malediwach.
Inwestycja została przygotowana zgodnie ze strategią wodorową grupy Orlen.
Mysie serca w miesiąc odzyskały niemal normalną zdolność do pompowania krwi - podają badacze.