Jeśli chcemy, żeby w budkach lęgowych jeszcze w tym roku zagnieździły się ptaki, budki te należy zainstalować jak najwcześniej. Najlepiej teraz w lutym - powiedział PAP ornitolog dr Marian Stój.
Jego zdaniem korzystniej jest jednak budki powiesić jesienią. "Chodzi o to, żeby ptaki je odnalazły oraz przyzwyczaiły się do ich wyglądu. Budki lęgowe można przymocować na drzewach, budynkach, żerdziach, czy słupach" - wyjaśnił przyrodnik.
Zwrócił uwagę, że wieszając budki lęgowe pomagamy ptakom. "Zwłaszcza tam, gdzie nie ma naturalnych dziupli. Dotyczy to młodych sadów, lasów młodszych wiekowo, a przede wszystkim miast" - podkreślił dr Stój.
Zaznaczył, że zanim to uczynimy trzeba pamiętać, że w okolicach, gdzie występują kuny, wiewiórki lub popielice, otwór budki należy dodatkowo zabezpieczyć. Budki wieszamy w miejscach osłoniętych od wiatru i nadmiernego nagrzewania ich przez słońce.
Wysokość powieszenia budki lęgowej zależy od gatunku ptaka, np. dla sikor wieszamy dość nisko - ok. dwóch metrów od ziemi, dla szpaka cztery-sześć metrów, a dla sów osiem-dziesięć metrów.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.